Yunanistan Başbakanı Miçotakis’e kamuoyu desteği düşüyor

Yunanistan’da yapılan güncel kamuoyu araştırması, Başbakan Kiryakos Miçotakis hükümetine halk desteğinin azaldığını ortaya koydu.

“Ta Nea” gazetesi, kamuoyu araştırma şirketi GPO’nun 1000 kişinin katılımıyla 22-24 Ağustos’ta yapmış olduğu anketin neticelerini yayımladı.

“Halktan Hükümete Sarı Kart” yorumuyla paylaşılan ankete bakılırsa, iktidardaki Yeni Demokrasi Partisi (YDP) ile ana muhalefetteki Radikal Sol İttifak (SYRIZA) arasındaki “makas” giderek kapanıyor. Ankette, Başbakan Miçotakis ile SYRIZA lideri Aleksis Çipras içinde son 3 yılda yüzde 8-10 içinde seyreden farkın, ilk kez yüzde 6 seviyelerine düşmüş olduğu görüldü.

Ankete katılanların yüzde 31,4’ü “yarın seçim olsa” YDP’ye, yüzde 25,1’i ise SYRIZA’ya oy vereceğini söylemiş oldu.

Yunanistan’daki dinleme skandalı ülke parlamentosunda görüşülecek

Enerji krizi ve enflasyonun yanı sıra ülkede bir siyasetçi ve gazetecinin Ulusal İstihbarat Teşkilatı (EYP) tarafınca dinlendiğinin ortaya çıkması üstüne patlak veren skandalın, Miçotakis hükümetine olan desteğin azalmasında başlıca görevi oynadığı açıklandı.

Ankete katılanların yüzde 68,6’sı dinleme skandalını mühim bulduğunu, yüzde 59’u Miçotakis’in bu skandalda sorumlulukları bulunduğunu düşünürken, iştirakçilerin yüzde 28,9’u dinleme skandalının vereceği oy sonucunda etkili olacağı beyanında bulunmuş oldu.

Ülkenin üçüncü büyük partisi konumundaki PASOK’un lideri ve Avrupa Parlamentosu Milletvekili Nikos Andrulakis’in EYP tarafınca “Predator” adlı casus bir yazılımla dinlenmesi, ankete bakılırsa yüzde 9,7 ile ülkedeki en büyük üçüncü problem durumunda. Bu sıralamada, enflasyon yüzde 36,3 ile ikinci, enerji krizi yüzde 36,7 ile ilk sırada yer aldı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yunanistan Başbakanı Miçotakis'e kamuoyu desteği düşüyor Yunanistan Başbakanı Miçotakis’e kamuoyu desteği düşüyor için yorumda bulun

    Yunanistan Başbakanı Miçotakis’e kamuoyu desteği düşüyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yunanistan Başbakanı Miçotakis’e kamuoyu desteği düşüyor için ilk yorumu yapabilirsin.