Son Dakika

Usta oyuncu son yolculuğuna uğurlandı

Mecidiyeköy Büyük Sahne’deki törene Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürü Kubilay Karslıoğlu, Canova’nın ailesi ve kültür ve sanat dünyasından çok sayıda isim katıldı.

Canova’nın yaşam hikayesinin okunmasıyla süregelen törende, usta oyuncunun verdiği röportajlardan, tiyatro ve film sahnelerinden kısa kesitler yayınlandı.

Törende konuşan Kültür ve Gezim Bakan Yardımcısı Demircan, Canova’nın kendinden sonraki kuşakları etkileyen bir sanatçı bulunduğunu dile getirdi.

Usta oyuncunun seyirciyle arasındaki bağları devamlı sağlam tuttuğuna işaret eden Demircan, “Izleyici tarafınca oldukca sevilmiş, takdir görmüş, sayısız ödül kazanmış bir sanatçıydı. Ona veda ediyoruz. Oldukça yönlü ve oldukca yetenekli bir insandı. Çoğunluk onu tiyatro ve beyazperde oyuncusu olarak tanıyor olsa da aktörlüğünün yanında usta bir yazar, yönetmen ve ressamdı.” dedi.

Demircan, Canova’nın yapmış olduğu her işe kendi ruhundan bir şeyler katmayı başarabilen bir yönü olduğuna dikkati çekerek, yazar ve sosyolog Cemil Meriç’in “Sanatçının tek vazifesi vardır, o da insanları birbirine sevdirmektir. İki insan yada iki milyar insan. Sanat bir coşku seyyalesiyle kilometrelerin ve asırların ayırdığı kalpleri birleştiren büyüdür.” şeklindeki sözlerini aktardı.

 

Oyuncu, yönetmen ve senarist Metin Belgin, Canova ile 48 senelik dostlukları bulunduğunu belirterek, “Biraderim… 48 senedir bu şekilde hitap ettik birbirimize. Yüreği o denli şefkatli bir insandın ki bizim yüreğimize bu acıyı koyup gitmeyecektin birader. Sanat hayatına inanılmaz güzel eserler bıraktın.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

 

İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürü Kubilay Karslıoğlu ise sanat dünyasının oldukca mühim ve kıymetli bir insanı kaybettiğinin altını çizerek, “Oldukça zarif, nahif, temiz bir insanı, oldukca iyi bir yazarı, oldukca iyi bir ressamı, oldukca muhteşem bir oyuncuyu kaybettik. Söyleyecek şey bulamıyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Karslıoğlu, Civan Canova’nın yazdığı ve oynadığı tiyatro oyunlarıyla oldukca mühim işler yaptığını sözlerine ekledi.

Törende Kemal Başar, Levent Öztekin ve Hatice Aslan benzer biçimde meşhur adlar de yer aldı. Usta oyuncunun cenazesi, Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu