Türkiye, Osmanlı Arşivinden 1 milyondan fazla belgeyi Arnavutluk’a bağışladı

Türkiye, Arnavutluk ve Arnavutlar hakkında veriler içeren 1 milyonun üstünde belgeyi dijital ortamda Arnavutluk’a bağışladı.

Arnavutluk Arşivler Genel Müdürü (DPA) Ardit Bido, gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, temsil etmiş olduğu kurumun İstanbul merkezli Osmanlı Arşivlerinden 1 milyonu aşkın belgeyle zenginleştiğini söylemiş oldu.

Bağışın, Arnavutluk Arşivlerinin birkaç senelik çabalarıyla iki kurum arasındaki arşiv belgelerin değişimi anlaşması kapsamında gerçekleştiğine işaret eden Bido, “Daha ilkin 2015 ve 2020’de, İstanbul’daki arşiv, 5 bin ile 350 bin yaprak belge bağışında bulunmuştu. Bunların içinde nizamnameler, fermanlar, İsmail Kemali’nin biyografik verileri ve Ali Paşa ile ilgili belgeler vardı.” diye konuştu.

Bido, Osmanlı dönemine ait Arnavutluk ve Arnavutlarla ilgili tüm arşiv belgelerinin artık ülkesine iade edildiğini altını çizdi.

Öte taraftan, temin edilen belgelerin Arnavutların Osmanlı Devleti genelindeki siyasal ve toplumsal faaliyetlerini kapsadığı bildirildi. Belgeler içinde çeşitli şahsiyetlerin kararları ve nişanları, Avlonya ve Üsküp şehirlerinde Arnavutça eğitim verildiğine dair kanıtlar, Arnavut sözü geçen şehirlerdeki yöneticilere ilişkin bilgiler, bölgedeki dini yaşamdaki gelişmelere ilişkin belgeler bulunuyor.

DPA yetkilileri, belgelerin daha çok araştırma yapabilmek için itici güç olacağına işaret ederek Osmanlı döneminden bağımsızlık ilanına kadar Arnavutluk ve Arnavutların genel faaliyetlerine ışık tutacağını kaydetti.​​​​​​​

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  • Ana Sayfa
  • Dünya
  • Türkiye, Osmanlı Arşivinden 1 milyondan fazla belgeyi Arnavutluk’a bağışladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Türkiye, Osmanlı Arşivinden 1 milyondan fazla belgeyi Arnavutluk'a bağışladı Türkiye, Osmanlı Arşivinden 1 milyondan fazla belgeyi Arnavutluk’a bağışladı için yorumda bulun

    Türkiye, Osmanlı Arşivinden 1 milyondan fazla belgeyi Arnavutluk’a bağışladı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Türkiye, Osmanlı Arşivinden 1 milyondan fazla belgeyi Arnavutluk’a bağışladı için ilk yorumu yapabilirsin.