Türkiye Gündemi

Torbalı Belediyesi Buğday Hasadı

Torbalı Belediyesi’nin, çeşitli mahallelerinde bulunan tarlalarına ektiği buğdaylarda hasat işlemi gerçekleşti. Hasadı başlayan tarlalardan elde edilen buğdaylar satılıp kaynak olarak kullanılacağı gibi, un ve bulgura dönüşerek, ihtiyaç sahibi vatandaşların sofrasına ulaşacak.

Torbalı Belediyesi, çeşitli mahallelerinde bulunan tarlalarına bu yıl da buğday ekti. Kasım ve aralık aylarında toprakla buluşan buğday tohumları, filizlenip boy verdikten sonra hasat edildi. 7 mahallede yaklaşık bin dekarlık alana buğday eken Torbalı Belediyesi buradan 400 tonu aşkın buğday elde etti.  Bir kısmı satılıp belediyeye kaynak olarak ayrılacak olan buğdayların bir kısmı da un ve bulgura dönüştürülerek, ‘Halkın tarlasından halkın sofrasına’ sloganıyla ilçedeki ihtiyaç sahiplerine ücretsiz olarak dağıtılacak. İhtiyaç sahiplerine eşit miktarda dağıtılacak olan un ve bulgur, sosyal belediyeciliğin de en güzel örneklerinden biri olacak. Öte yandan geriye kalan buğday ve samanlar ise satılıp belediyeye kaynak olarak kullanılacak. Atalık tohumları da yaşatmaya devam eden Torbalı Belediyesi, tarlaların bir kısmına karakılçık buğdayı ekmişti. Yaklaşık 50 tonluk bir karakılçık buğdayı elde eden Torbalı Belediyesi bunların bir kısmını tohuma ayıracak kalan kısmını da bulgur olarak sofralara ulaştıracak.

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE UN VE BULGUR OLARAK DAĞITILACAK

Sosyal belediyeciliğin en iyi örneklerinden birine imza atmalarından dolayı gururlu olduklarını ifade eden Torbalı Belediye Başkanı Mithat Tekin, “Yılda üç defa ürün alınabilen bereketli topraklara sahip güzel ilçemiz Torbalı’da ekimini yaptığımız Karakılçık ve diğer tür buğdaylarımızın hasadı tamamlandı. ‘Halkın tarlasından halkın sofrasına’ sloganı ile çıktığımız bu yolda, bu yıl bin dekarlık alana buğday ektik.  Hasat ettiğimiz buğdayların bir kısmı un ve bulgur olarak halkın sofrasına ulaşacak. Tüm Türkiye’ye örnek olan projemizin büyüyerek devam etmesi bizi gururlandırıyor” ifadelerini kullandı.

 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu