Türkiye Gündemi

Temmuz’da sıcaklık rekoru Cizre’den

Temmuz ayında en yüksek ısı 46,3 derece ile Şırnak’ın Cizre ilçesinde, en düşük ısı ise 0,3 aşama ile Sivas’ın Kangal ilçesinde ölçüldü.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerinden derlenerek hazırlanan rapora göre, geçen ay ortalama ısı, Manisa Akhisar, Sivas, Yozgat, Konya, Nevşehir, Artvin, Bolu, Kastamonu, Karabük, Merzifon, Çorum, Amasya, Tokat, Ankara Nallıhan, Giresun’un Şebinkarahisar çevrelerinde mevsim normallerinin altında, Edirne, İzmir Dikili, Selçuk, Aydın Kuşadası, Nazilli, Muğla Bodrum, Datça, Marmaris, Milas, Yatağan ilçeleri, Isparta Eğirdir, Muğla Fethiye, Köyceğiz, Antalya, Alanya, Finike, Kale/Demre, Manavgat, Gazipaşa, Mersin Silifke, Adana, Denizli Acıpayam, Hatay Dörtyol, Samandağ, Iğdır, Erzurum Horasan, Van, Muradiye, Özalp, Başkale, Kilis, Mardin, Şırnak çevrelerinde mevsim normallerinin üstündeki seviyede yurdun öteki bölgelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşti.

Türkiye geneli, 1991-2020 yılları aralığında 25 derece olarak ölçülen temmuz ayı ortalama sıcaklığı, bu senenin temmuz ayında da 25 aşama olarak kaydedildi.

Bu senenin temmuz ayında en düşük ısı 0,3 derece ile Sivas Kangal’da, en yüksek sıcaklık ise 46,3 aşama ile Şırnak Cizre’de tespit edildi.

Marmara Bölgesi

Ortalama ısı, Edirne çevresinde mevsim normallerinin üstünde, bölgenin öteki kesimlerinde mevsim normalleri civarı gerçekleşti. Bölgenin temmuz ayı uzun seneler ortalama sıcaklığı 24,5 derece, geçen ay ise 24,4 derece olarak ölçüldü. Bölgede en düşük ısı 12,5 dereceyle Tekirdağ Çorlu’da, en yüksek ısı ise 38,9 dereceyle Kırklareli Lüleburgaz’da gözlendi.

Ege Bölgesi

İzmir’in Dikili, Selçuk ilçeleri, Aydın, Aydın’ın Kuşadası ve Nazilli ilçesi Muğla’nın Bodrum, Datça, Marmaris, Milas, Yatağan çevrelerinde averaj ısı mevsim normallerinin üstünde, Manisa Akhisar çevresinde mevsim normallerinin altında, öteki kesimlerde ise mevsim normalleri civarında kaydedildi. Bölgenin temmuz ayı uzun seneler averaj sıcaklığı 26,6 aşama iken, geçen ay 27 aşama olarak ölçüldü. Bölgede en düşük ısı 8,2 dereceyle Kütahya Tavşanlı’da, en yüksek ısı ise 43,2 aşama olarak Aydın Nazilli’de tespit edildi.

Akdeniz Bölgesi

Isparta, Antalya, Finike, Alanya, Manavgat, Kale/Demre, Gazipaşa, Mersin Silifke, Adana, Isparta Eğirdir, Denizli Acıpayam, Hatay Dörtyol, Samandağ çevrelerinde averaj ısı  mevsim normallerinin üstünde, bölgenin öteki kesimlerinde mevsim normalleri civarında seyretti. Temmuz ayı uzun seneler averaj sıcaklığı 27,1 aşama olan bölgede, 2022 Temmuz ayı sıcaklığı 27 aşama olarak ölçüldü. Bölgede en düşük ısı 6,5 olarak Kahramanmaraş Göksun’da, en yüksek ısı ise 43,2 dereceyle Finike’de belirlendi.

İç Anadolu Bölgesi

Sivas, Yozgat, Konya, Nevşehir çevresinde averaj ısı mevsim normallerinin altında, bölgenin öteki kesimlerinde mevsim normalleri civarında kaydedildi. Bölgenin temmuz ayı uzun seneler averaj sıcaklığı 22,7 aşama, geçen ay ise 21,5 aşama oldu. Bölgede en düşük ısı 0,3 dereceyle Kangal’da, en yüksek ısı ise 37,5 dereceyle Sivas’ta gözlendi.

Karadeniz Bölgesi

Artvin, Bolu, Kastamonu, Karabük, Merzifon, Çorum, Osmancık, Amasya, Tokat, Nallıhan, Tokat Zile, Giresun Şebinkarahisar çevrelerinde averaj ısı mevsim normallerinin altında, bölgenin öteki kesimlerinde mevsim normalleri civarında seyretti. Temmuz ayı uzun seneler averaj sıcaklığı 22,7 aşama olan bölgede, geçen ay ısı 21,8 olarak ölçüldü. Bölgede en düşük ısı 4,2 dereceyle Bayburt’ta, en yüksek ısı ise 38,8 dereceyle İspir’de kaydedildi.

Doğu Anadolu Bölgesi

Iğdır, Horasan, Muradiye, Özalp, Başkale çevrelerinde averaj ısı mevsim normallerinin üstünde, bölgenin öteki kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşti. Bölgenin 23,3 aşama olan temmuz ayı uzun seneler averaj sıcaklığı, geçen ay 23,7 aşama olarak ölçüldü. Bölgede en düşük ısı 1,7 aşama olarak Kars Sarıkamış’ta, en yüksek ısı ise 40,7 aşama ile Elazığ Palu’da tespit edildi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Kilis, Mardin, Şırnak çevrelerinde averaj ısı mevsim normallerinin üstünde, bölgenin öteki kesimlerinde mevsim normalleri civarında ölçüldü. Bölgenin temmuz ayı uzun seneler averaj sıcaklığı 31,2 aşama, geçen ay ise 31,8 aşama olarak gerçekleşti. Bölgede en düşük ısı 15,1 dereceyle Şanlıurfa Birecik’te, en yüksek ısı ise 46,3 aşama olarak Cizre’de kaydedildi.

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu