Türkiye Gündemi

Tahıl koridorunda taşınan tahıl miktarı 1 milyon tonu geçti

1 Ağustos 2022’de ilk geminin Ukrayna’nın Odessa Limanı’ndan hareket etmesiyle süregelen tahıl sevkiyatında taşınan tahıl miktarı 1 milyon tonu geçti.

Tahıl koridoru gıda krizinin pençesindeki insanlığa ümit oldu. Küresel probleminin çözümünde kilit rol oynadı. 22 Temmuz 2022’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile BM Genel Sekreteri Antonio Gutarres’in riyasetinde imzalanan “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi” ile Ukrayna limanlarındaki tahılın sevkiyatı planlandığı şeklinde devam ediyor.

Tahıl koridoru dünyaya nefes aldırdı

Türkiye, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler içinde imzalanan antak kalma sonrası İstanbul’da oluşturulan Ortaklaşa Koordinasyon Merkezinin açılışı Ulusal Müdafa Bakanı Hulusi Akar yapmıştı.

103 gemi yola çıktı

Ortaklaşa Koordinasyon Merkezinin çalışmalarıyla Ukrayna limanlarından sevk edilen tahıl miktarı 1 milyon 43 bin 286 tonu buldu.

Bugün sabah saatlerinde 3 gemi daha sevkiyat için hareket ederken 1 Ağustos’tan bu yana toplam 103 gemi tahıl sevkiyatı için seyre çıktı.

103 geminin 57’si boş olarak Ukrayna’ya tahıl almaya giderken, 46 vapur de Ukrayna limanlarından tahıl sevkiyatı için hareket etti.

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu