Sudan’a atanan büyükelçi göreve başladı

ABD, ortalama 25 yıl aradan sonra Sudan’ın başkenti Hartum’a atadığı yeni büyükelçi John Godfrey görevine başladı.

ABD Hartum Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, ABD’nin ortalama 25 senenin ardından ABD’nin Hartum büyükelçisi olarak John Godfrey’in başkentte geldiği ve göreve başladığı duyuruldu. Açıklamada, Godfrey’in, ABD hükümetinin bir temsilcisi olarak, Amerikan ve Sudan halkları arasındaki ilişkileri güçlendirmek ve Sudan halkının özgürlük, barış, adalet ve demokratik geçiş özlemlerini desteklemek için çalışacağı vurgulandı.

Washington, Sudan’ın 1996’da “Teröre Destekleyen Ülkeler Sıralaması”ne eklemesinden sonrasında ülkedeki büyükelçiliğini kapatmıştı. 2002’de ise büyükelçiliği tekrardan açmış ancak yalnızca maslahatgüzar göndermiş ve diplomatik temsilcilik büyükelçi seviyesinin altında kalmıştı.

Mayıs 2020’de Hartum, iki ülke arasındaki ilişkileri normalleştirmek amacıyla 20 yıldan fazla boş kaldıktan sonrasında ilk Washington büyükelçisini atamıştı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. ABD'nin 25 yıl aradan sonra Sudan'a atadığı büyükelçi göreve başladı Sudan’a atanan büyükelçi göreve başladı için yorumda bulun

    Sudan’a atanan büyükelçi göreve başladı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sudan’a atanan büyükelçi göreve başladı için ilk yorumu yapabilirsin.