Türkiye Gündemi

Somonlar ihraç ediliyor

Adıyaman’daki Çat Barajı’nda üretilen alabalıklar başta Rusya ve Japonya olmak suretiyle birçok Avrupa ülkesine Türk somonu olarak ihraç ediliyor.

Adıyaman iç sularında yer alan 18 alabalık üretim tesisinin 11’i Çat barajında bulunuyor. Sıcak yazları su sıcaklığının 15 ila 22 aşama içinde olmasından dolayı balıklar yaşayabiliyor.

Üreticiler tarafınca tercih edilen Çat Baraj Göletinde kültür balıkçılığı yapılıyor. Baraj gövdesinin yüzde 2’sine kurulan kafeslere 4-5 gram iken bırakılan alabalıklar, 6 ay sonrasında 350-400 gram ağırlığına ulaşınca ‘Türk Somonu’ olarak ihraç ediliyor. Ülkemize döviz girdisi elde eden balıklar Rusya, Japonya başta olmak suretiyle birçok Avrupa ülkesine ihraç ediliyor. Üretilen balıkların ortalama yüzde 20’si ise iç pazarda tüketiliyor.

Dünya’da eşi benzeri olmayan ve 3 bin yılda oluşan yüzen adaların bulunmuş olduğu Çat Barajı bir taraftan turizme katkı sağlarken, öteki taraftan ekonomiye katkı sağlıyor.

Adıyaman Tarım ve Orman Müdürü Nurettin Kıyas, Adıyaman’da 18 noktada alabalık yetiştiriciliğinin yapıldığını belirterek şunları kaydetti;

“Çat Barajında 11 tesisimiz bulunuyor. Bu 11 tesisimizde ortalama 2 bin ton alabalık yetiştiriciliği yapılıyor. İlimizde toplam 18 noktada alabalık yetiştiriciliği yapılmaktadır. Çat Barajının en büyük özelliği havaların ısınmasıyla birlikte, buradaki gölün yer altındaki su sıcaklığı alabalığın yetişmesi için elverişli olduğundan, balıkçılarımız yazın da buradan başka bir yere gitmeden balıklarını yetiştirebilmektedir. Burada yetiştirilen 2 bin ton balık büyütülerek Türk somonu haline getirilip, büyük bir kısmı yurt dışına ihracata gitmektedir. Yüzde 80’i başta Rusya olmak suretiyle Japonya ve Avrupa ülkelerine ihraç edilmektedir.”

Balık yetiştiricisi Cebrail Korutürk ise, kafeslere 5 gram olarak bırakılan balıkların 6 ay içinde 350-400 gram ebatlarına ulaştığını ve bu balıkların ihraç edildiğini söylemiş oldu.

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu