Yerel Haber

Selden etkilenen köylerde vatandaşların tüm zararı karşılanıyor

Kütahya’nın Domaniç ilçesinde sağanak sebebiyle su baskınlarının yaşandığı köylerde hasar tespiti yapılmış oldu. Vali Ali Çelik, selden etkilenen köylerdeki vatandaşların zararını karşılanacağını söyledi.

Kütahya Valisi Ali Çelik, yoğun yağışta oluşan sel ve derenin taşması sonucu bazı evleri su basan, ekili alanlarda hasar oluşan ve bir aracın su altında kalmış olduğu Kırık köyüne geldi. AFAD, DSİ, İl Özel İdaresi ile Tarım ve Orman Müdürlüğünün çalışmalarını inceleyen Çelik, yetkililerden bilgi aldı.

Selden dolayı altyapı, tarım ve hayvancılık alanlarında zarar gören vatandaşlarla da bir araya gelen Vali Çelik, “geçmiş olsun” dileklerini iletti.

Vali Ali Çelik, gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, yoğun yağış ve dere yatağındaki düzensizlikten yaşanmış olan sel sebebiyle maddi hasar oluştuğunu söyledi.

“10-15 gün içinde oluşan bu zararları karşılamış oluruz”

Olay sonrası yürütülen çalışmalar hakkında data veren Çelik, “Süratli bir şekilde arkadaşlarımız hasar tespiti yapmış oldu. 10-15 gün içinde oluşan bu zararları karşılamış oluruz. Rabbim daha büyük afetlerden belalardan korusun.” dedi.

Bu mevzuda her insana mesuliyet düştüğünü dile getiren Çelik, “Yüzyıllarca derelerin geçiş alanları olan alanlardan yurttaşlarımız uzak durmalı. Buralar yerleşim alanları değil. Dere yatağına tecavüzlerden oldukca uzak durmalıyız. Burada çok süratli tespitler yapmış olup derelerin ıslahını sağlayacağız. Her yaşadığımız şeyden ders almalıyız. Doğaya uygun yaşam alanları kurma mevzusunda irademizi güçlendirmeliyiz.” diye konuştu.

AFAD İl Afet Eylem Planı kapsamında süratli bir halde uygulamaya geçeceklerini kaydeden Vali Çelik, “Ümit ederim kısa sürede bu düzensizliklerden oluşacak risklerden şehrimizi köylerimizi kurtarırız.” ifadesini kullandı.

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu