Rus vatandaşlarına yönelik vize yasağı

Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, Rus vatandaşlarına yönelik toptan bir vize yasağının Rus sivil toplum kuruluşlarıyla son bağların da kopartılmasına yol açacağını söylemiş oldu.

Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, son günlerde Avrupa Birliği (AB) içinde tartışmalara neden olan Rus vatandaşlarına yönelik vize yasağına ilişkin Alman Die Welt gazetesine açıklamalarda bulunmuş oldu.

Moskova yönetiminin Rusya’nın Ukrayna’da yaptıklarına ilişkin ciddi oranda sıkıdüzen uyguladığını ifade eden Schallenberg, bu şekilde eleştiri bir süreçte vize yasağının Kremlin’in propagandasına hizmet edeceğini dile getirdi.

Vize yasağı Moskova yönetimine yarar

Schallenberg, vize mevzusunda toptancı bir yaklaşımın doğru olamayacağını kaydederek, “Rus vatandaşlarına yönelik toptancı bir vize yasağı, Rus sivil toplumuyla son bağları da tamamen kesecektir.” dedi.

Kremline yönelik eleştirel yaklaşım içindekilere Batı’nın kapılarını kapatmasının doğru olamayacağını belirten Schallenberg, bunun Moskova yönetiminin hamasi söylemini alevlendireceğini sözlerine ekledi.

AB karasız

AB içinde Rus vatandaşlarının tamamına yönelik vize yasağını özellikle Rusya’ya yakın kuzeydeki ülkeler isterken, Batı ve Orta Avrupa’daki üyeler bu öneriye daha mesafeli yaklaşıyor.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, 11 Ağustos’ta yapmış olduğu açıklamada, Rus vatandaşlarının tamamına yönelik gezgin vizesi yasağına pozitif bakmadığını açıklamıştı.​​​​​​​

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Rus vatandaşlarına yönelik vize yasağı için yorumda bulun

    Rus vatandaşlarına yönelik vize yasağı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Rus vatandaşlarına yönelik vize yasağı için ilk yorumu yapabilirsin.