Son Dakika

Polonya’nın Oder Nehri’nde ekolojik felaket

Polonya’nın Almanya sınırında bulunan Oder Nehri’nde, 10 ton balığın öldüğü “ekolojik bir felaket” yaşanıyor.

Polonya’nın batısındaki Zielona Gora kentinde faaliyet gösteren balıkçılar derneği, Alman medyasında çıkan nehrin cıvayla kirlenmiş olabileceğine dair hemen hemen doğrulanmamış haberler sebebiyle Oder Nehri’nde balık avlamayı durdurdu. Nehirde balık ölümlerine neyin sebep bulunduğunu saptamak amacıyla soruşturma yürütülüyor.

“Bir maddenin suya karıştığı bir suçla karşı karşıyayız”

Polonya İklim ve Çevre Bakan Yardımcısı Jacek Ozdoba, “Büyük olasılıkla balıkların ve öteki organizmaların ölümüne yol açan bir maddenin suya karıştığı bir suçla karşı karşıyayız. Bu durum şu anda doğrulanmaya çalışılıyor” açıklamasını yapmış oldu.

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak da nehrin temizlenmesine destek olmak suretiyle hem muvazzaf hem de yedek askerlerin görevlendirildiğini duyurdu.

“Korkulu br ekolojik felaketle karşı karşıyayız”

Ulusal su yönetimi otoritesi Polish Waters’ın Başkanı Przemyslaw Daca, nehirden 10 ton balık ölüsü çıkarıldığını belirterek “Bu, devasa ve korkulu bir ekolojik felaketle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor” diye konuştu.

Polonya muhalefeti ve mahalli halk, Başbakan Mateusz Morawiecki hükümetini problemi ele almakta fazlaca yavaş davranmakla suçladı. Alman yetkililer de nehirdeki ihtimaller içinde kirlenme mevzusunda anında bilgilendirme yapmayan Polonya’nın uluslararası yükümlülüğünü yerine getirmediğinden suç duyurusunda bulundu.

İlk kez 9 Ağustos’ta haberdar olunmuştu

Alman yetkililer nehirdeki ölü balıklardan ilk kez bir tekne kaptanının uyarısıyla 9 Ağustos’ta haberdar olmuştu.

Polonya’nın güneybatısındaki Olawa kasabası civarlarında ilk kez temmuz ayı sonlarında kunduz ve benzeri hayvanların yanı sıra fazlaca sayıda ölü balık tespit edilmişti.

Çekya’da doğan Oder, ortalama 850 kilometrelik uzunluğuyla Vistül’den sonrasında Polonya’nın ikinci uzun nehri olarak öne çıkıyor.

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu