İş Dünyası

Ojeli eller, erkek mesleğine talip!

İZMİR (İGFA) – İzmir Kadın Kuruluşları Birliği(İKKB) Konak Belediyesi ile imzaladıkları protokol kapsamında arka sokaklarda hizmet veren 26 semt merkezinde kurs gören kadınlara hukuk, sağlık ve finansman okur-yazarlığı konusunda eğitimler verecek. Kadınları, ahşap, seramik ve tekstil tasarımı uzmanlarıyla buluşturacak.

Birlik, kursiyer kadınlardan erkek meslekleri yapmaya yönelik gelen talepler doğrultusunda “Yeteneğini keşfet, mesleğini seç” sloganıyla proje de başlattı.

Proje kapsamında, erkek mesleği olarak bilinen makinistlik, otobüs veya kamyon şoförlüğü, kaporta ustalığı, akaryakıt pompacısı, sıva ustası, kepçe operatörü, erkek berberi, inşaat ustası, itfaiyeci, marangoz ve tesisatçılık eğitimleri, oto tamirciliği, boyacılık, inşaatlarda şantiye şefliği yapmak isteyen kadınların kurumsal firmaların atölyelerinde kurs görmeleri sağlanacak.

İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) Başkanı Gülsen Çetiner Özkan, semt merkezlerinde erkek mesleğini yapmak isteyen kadınların olduğunu memnuniyetle gördüklerini belirterek, bu talepleri başlattıkları proje kapsamında yerine getireceklerini söyledi.

Özkan, Semt Merkezlerini ziyaretleri sırasında kaporta ustası, pompacı, sıva ustası, çöp kamyonu şoförü, erkek berberi, inşaat ustası, itfaiyeci, marangoz ve tesisatçılık eğitimleri almak isteyen kadınların da olduğunu tespit ettiklerini belirterek, bu doğrultuda da çalışma yürüttükerini ve kadınların kurumsal firmaların atölyelerinde kurs görmeleri ve eğitim almaları konusunda ikili protokollerle çalışmalar başlatacaklarını kaydetti. 

Özkan, kadınların talepleri doğrultusunda çeşitli alanlarda verilecek eğitim programla ilgili de, “Yönetim Kurulu üyelerimizle birlikte semt merkezlerinde kurs gören kadınların talepleri doğrultusunda moda tasarım günleri düzenleyeceğiz. Ayrıca annelerin isteği üzerine sentetik uyuşturucuya karşı bilgilendirici toplantılar yapacağız. Akran şiddeti için uzlaşma programları ve tiyatro oyunları ile dil ve üsluba dikkat çekeceğiz. Hijyen, ilk yardım kurslarının yanı sıra boşanma ve miras konularında hukuk okur-yazarlığı eğitimleri vereceğiz. Eğitimleri üniversite hocaları ve sivil toplum içinde çalışmalarını sürdüren gönüllü uzmanlarca sürdüreceğiz” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: (İGFA) İnternet Gazetecileri Haber Ajansı

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu