New York borsası yükselişte

New York borsası, ABD’de üretici enflasyonun temmuzda beklentilerin aksine düşüş göstermesinin ardından yükselişle açıldı.

New York borsası, açılışta Dow Jones endeksi, 200 puanın üstünde kıymet kazanmıştır ve yüzde 0,64 artarak 33.522,16 puana yükseldi. S&P 500 endeksi yüzde 0,63 artışla 4.236,90 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,67 artarak 12.940,96 puana çıktı.

Beklentilerin altında gelen tüketici enflasyonu sonrası ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ultra şahin para politikalarında gevşemeye gideceği umuduyla dün günü ralli yaparak tamamlayan endeksler, üretici enflasyonunun düşüş göstermesinin arkasından yeni günün açılışında da pozitif seyrini sürdürdü.

ABD ve Çin arasındaki gerilim New York borsasını olumsuz etkiledi

Ülkede bugün açıklanan verilere göre, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) temmuzda beklentilerin aksine aylık yüzde 0,5 azalırken, yıllık yüzde 9,8 ile beklenenden az artış kaydetti. Böylece ÜFE iki yılı aşkın bir süredir ilk kez düşüş gösterdi.

Analistler, temmuz ayına ilişik ÜFE verisinin enflasyonun düşüş eğiliminde olabileceğini düşündürdüğünü söylüyor.

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları yükselişini sürdürdü

Öte taraftan, ABD’de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı ise 6 Ağustos ile biten haftada 262 bine çıkarak yükselişini ikinci haftaya taşıdı. Kasım 2021’den bu yana en yüksek seviyeye çıkan işsizlik maaşı başvuruları, iş gücü piyasasında daha çok yumuşamaya işaret etti.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. New York borsası yükselişte için yorumda bulun

    New York borsası yükselişte için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak New York borsası yükselişte için ilk yorumu yapabilirsin.