New York borsası yükselişle açıldı

New York borsası, enflasyondaki yavaşlama sinyallerinin etkisiyle haftanın son işlem gününe yükselişle başladı.

Açılışta Dow Jones endeksi, 100 puanın üstünde kıymet kazanmıştır ve yüzde 0,38 artarak 33.461,92 puana terfi etti. S&P 500 endeksi yüzde 0,53 artışla 4.229,41 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,70 artarak 12.870 puana çıktı.

ABD’de yatırımcılar, enflasyonun yavaşlama sinyalleri verdiği bir dönemde, para politikası görünümünü tekrardan değerlendirirken endeksler, haftanın son işlem gününün açılışında pozitif bir seyir izledi.

Ülkede tüketici enflasyonunun temmuzda beklentilerin altında kalması ve üretici enflasyonunun iki yılı aşkın süredir ilk kez düşüş göstermesi, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikası sıkılaşmasında gevşemeye gidebileceğine dair beklentileri artırdı.

Temmuz ayında ithalat fiyatlarında yaşanmış olan azalış da enflasyonun düşüş eğiliminde olabileceğine dair bir başka işaret olarak yorumlandı.

ABD’de bugün açıklanan verilere nazaran, ithalat fiyat endeksi, temmuzda aylık yüzde 1,4 ve ihracat fiyat endeksi yüzde 3,3 ile piyasa beklentilerinin üstünde düşüş gösterdi.

Enflasyondaki yavaşlama sinyallerine rağmen Fed yetkililerinin açıklamaları ise bankanın sıkılaşma politikasını değiştirebilmek için daha çok kanıta ihtiyacı olduğuna işaret etti.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. New York borsası yükselişle açıldı için yorumda bulun

    New York borsası yükselişle açıldı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak New York borsası yükselişle açıldı için ilk yorumu yapabilirsin.