İş Dünyası

Malatya kayısısı 113 ülkeye ihraç ediliyor

Malatya’dan 113 ülkeye Malatya kayısısı satılarak 375 milyon dolar gelir elde edildi.

Dünya kuru kayısı üretiminin önemli bir kısmının yapıldığı Malatya’dan (1 Ağustos 2021-31 Temmuz 2022) tarihleri arasında 113 ülkeye 80 bin 720 ton kuru kayısı ihraç edilerek ülke ekonomisine 375 milyon dolar kazandırıldı.

Türkiye’deki 22 milyon kayısı ağacının ortalama 9 milyonunu bulunan Malatya’da yetiştirilen kayısı, bu yıl da dünyada damakları tatlandırdı. “Antep baklavası” ve “Aydın inciri”nin arkasından Türkiye’nin Avrupa Birliği desteğiyle coğrafi işaret alan üçüncü ürünü olan Malatya kayısısı, ihracat geliriyle yüz güldürmeye devam ediyor.

Malatya Tarım Borsası verilerinden derlenen bilgilere göre,  113 ülkeye Malatya kayısısı satılarak 375 milyon dolar elde edildi. İhracat 11 bin tonla ABD’ye yapılırken, bu ülkeyi 6 bin 942 tonla Fransa, 6 bin 32 tonla Almanya, 4 bin 626 tonla Birleşik Krallık, 3 bin 181 tonla Brezilya izledi. Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, kuru kayısı ihracat sezonunu 31 Temmuz itibarıyla tamamladıklarını açıkladı.

Kuru kayısı ihracatında önemli bir sezonu geride bıraktıklarını belirten Özcan, hem ekonomik gelir hem de marka kıymeti yüksek bir ürünün dünyada hak etmiş olduğu yeri bulması anlamında önemli bir dönem yaşadıklarını beyan etti.

Özcan, “Geçen yıllara göre ihracat miktarında bir gerileme söz konusu olsa bile gelirimizde ortalama 35 milyon dolarlık bir artış gözlemlenmekte. Bu oldukca önemli bir gelişme. Bugün toplamda 1,5 milyar dolar ülke ekonomisine gelir elde eden kuru meyve grubunda yalnız kuru kayısının 375 milyon dolar gelir getiriyor olmasının haklı gururunu yaşıyor Malatya. 100 bin ton ihracat, 500 milyon dolar hedefimizi aslen yakalamak üzereyiz.” dedi.

Kuru kayısıda ABD’nin en önemli alıcılardan bulunduğunu sözlerine ekleyen Özcan, “ABD’liler kayısımızı seviyor. Her yıl ABD’ye ihracatımızı koruyor olmanın da gururunu yaşıyoruz. ABD’ye 11 bin ton kuru kayısı ihraç ederek 57 milyon 317 bin dolar gelir elde etmişiz. ABD’nin önemli alıcıların içinde olması bizi sevindiriyor.” diye konuştu.

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu