Türkiye Gündemi

Lüleburgaz Belediyesi buğday hasadı yaptı

“Elde edilecek unlar ihtiyaç sahipleriyle paylaşılacak”

Lüleburgaz Belediyesi ihtiyaç sahibi vatandaşlar için “tarladan sofraya” anlayışıyla ekimini yaptığı buğdayların hasadını yaptı. Başkan Gerenli’nin de yakından takip ettiği hasat sonucunda 49,16 ton buğday elde edildi. Öte yandan dekar başına elde edilen rekolte ise 512 kilogram olarak belirlendi.

Lüleburgaz Belediyesi, ihtiyaç sahibi vatandaşlarla paylaşmak için tarladan sofraya anlayışıyla geçtiğimiz yıl ekimine başladığı buğday ve ayçiçeklerden verim elde etmeye devam ediyor. Belediyeye ait bütün tarımsal arazilerde üretimini sürdüren Lüleburgaz Belediyesi ekonomide yaşanan tüm zorluklara rağmen çalışmalarına devam ediyor. Bu doğrultuda belediye, geçtiğimiz yılsonunda 96 dönümlük tarımsal arazide ekimi yapılan buğdayların hasadını gerçekleştirdi.

İhtiyaç sahiplerinin sofrasına!

Yaklaşık 50 ton buğdayın elde edildiği hasatta Tarımsal Hizmetler Birimi uzmanı Necmi İnci ile birlikte incelemelerde bulunan Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli, buğdaylardan yapılacak unların ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılacağını söyledi. Başkan Gerenli, “Belediyemize ait tarlalarımızda ürettiğimiz buğdayların hasadını yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Lüleburgaz Belediyesi olarak, tüm ekonomik zorluklara rağmen halkımız için üretime devam edecek, ürettiklerimizi ihtiyaç sahibi komşularımızla paylaşmayı sürdüreceğiz” dedi.

Her alanda üretim devam ediyor

Öte yandan Lüleburgaz Belediyesi her alanda halk için üretime devam ediyor. Yurtta yaşanan ekonomik sorunlara rağmen öz kaynaklarıyla bir yandan yatırım yapmaya devam eden Lüleburgaz Belediyesi diğer yandan halk için üretime devam ediyor. Belediye, tarımsal arazilerinde buğdayın yanı sıra ayçiçeği, nohut, soğan gibi ürünler de üretiyor. Ayçiçek ve buğdaydan elde edilen un ve yağlar ihtiyaç sahibi vatandaşlara doğrudan teslim edilirken, diğer gıda ürünleri Sevgi Mutfağı’nda ihtiyaç sahibi vatandaşlar için yapılan yemeklerde kullanılıyor.

Dekar rekoltesi 512 kilogram

Tüm bunlarla birlikte 96 dönümlük tarımsal arazide yapılan hasadın sonucunda ise buğday rekoltesi dekar başına 512 kilogram olarak çıktı. Uzmanlar, bu yıl hava şartlarında yaşanan olumsuz durumlara karşın çıkan rakamın sevindirici olduğunu belirtti.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu