Türkiye Gündemi

Kıbrıs Gazisi Menemenliler Barış ve Özgürlük Bayramı'nda Kıbrıs'ta

Menemen Belediyesi, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 49. Yıl Dönümü’nde, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları için Menemen Muharip Gaziler Derneği mensubu 20 Kıbrıs Gazisi’ni Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne götürdü. Lefkoşa’daki törenlere katılan Kıbrıs Gazilerimiz duygulu anlar yaşadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği Uluslararası Ercan Havalimanı’nın açılışı ve 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Resmî Geçit Törenine katılan Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, “Anadolu ve Kıbrıs Türk’lerinin arasındaki bağlılığı sorgulamaya cüret edenler bundan 49 yıl önce bunu çok acı bir biçimde tecrübe etmiştir. Bütün dünya bilmelidir ki Kıbrıs Türkü, Büyük Türk Dünyası’nın ayrılmaz bir parçasıdır.” dedi.

Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, Menemen Muharip Gaziler Derneği’ne mensup 20 kahraman Kıbrıs Gazi’si ile birlikte, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamalarına katılmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gitti. Pehlivan ayrıca kutlama töreni için körfez turundan Kıbrıs’a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ercan Havalimanı’nın yeni terminal binası ve pistinin açılış törenlerinde de hazır bulundu.

MENEMENLİ GAZİLERE YOĞUN İLGİ

Menemen Belediyesi tarafından Kıbrıs’a götürülen Menemen Muharip Gaziler Derneği’ne mensup 20 Kıbrıs Gazisi, gündüz yapılan açılış törenlerinin ardından akşam saatlerinde gerçekleştirilen 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamalarına katıldı. Menemen Belediyesi korteji eşliğinde geçit töreninde yer alan gazilerimizin geçişi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları tarafından ilgiyle karşılandı.

Resmî geçit töreni sonrası 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Kutlamaları ile ilgili duygu ve düşüncelerini paylaşan Aydın Pehlivan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde soydaşlarımıza yapılan zulmün son bulması için bundan 49 yıl önce Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcıları Necmettin Erbakan ve Alparslan Türkeş önderliğinde yapılan barış harekâtının haklılığına değindi.

“KIBRIS TÜRKÜ BÜYÜK TÜRK MİLLETİ’NİN AYRILMAZ BİR PARÇASIDIR”

KKTC’nin kuruluşunun 40. yıldönümünde, soydaşlarımızın özgür ve bağımsız yaşayabilmelerinde yapılan harekâtın ve dolayısıyla şehitlerimiz ve gazilerimizin büyük pay sahibi olduğuna değinen, Pehlivan, “Onlar için ne yapsak az. Onlara minnet borçluyuz. Bu vatan uğruna canlarını hiçe sayan gazilerimiz için her zaman hizmet etmeye devam edeceğiz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin önemli bir gücü var. Çünkü yanı başında Anavatan var, Türkiye var, Türk halkı var. Dün olduğu gibi bugün de aynı kararlılıkla, aynı duyguyla, aynı inançla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yanında olacağız. Ülkemiz Barış Harekâtı’nı Kıbrıs Adası’nın eşit sahiplerinden biri olan Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarını korumak amacıyla gerçekleştirmiştir. Bu konudaki kararlılığımızı tüm dünya bugün Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarında bir kez daha görmüştür. Kıbrıs Adası’nın ve Doğu Akdeniz’in zenginliklerinin sadece kendilerine ait olduğunu zannedenler, bugün olduğu gibi gelecekte de, karşılarında Türkiye’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kararlılığını bulacaklardır. Bizler Kıbrıs Adası’nın Doğu Akdeniz’de gerginlik alanı değil, huzur ve barışın simgesi olmasını istemekteyiz, nitekim bugün açılan Uluslararası Ercan Havalimanı da bunun bir göstergesidir. Barış isteyenlere her zaman dost elimizi uzatmaya açığız. Aksi takdirde de Anadolu ve Kıbrıs’ta ki Türk milletinin karşılıklı bağlılığının ve gücünü sorgulayanlar, ne kadar büyük bir yanılgı içinde olduklarını 49 yıl önce acı tecrübelerle anlamışlardır. Kıbrıs Türkü, Büyük Türk Milleti’nin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu gerçeği değiştirme hayali içinde olanlar beyhude bir amaç uğruna çabaladıklarını er ya da geç fark edeceklerdir.” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu