Türkiye Gündemi

İZSU Balçova'da taşkın riskine karşı önlem alıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, kentin altyapısını şiddetli yağışlara karşı hazırlamak amacıyla İzmir’in tüm ilçelerinde çalışmalarını sürdürüyor. Balçova Bahçelerarası Mahallesi ile Mithatpaşa Caddesi’nin kesiştiği bölgede ani ve yoğun yağışların olduğu dönemlerde meydana gelen su baskınlarını önlemek için yağmur suyu hattı çalışmaları başladı.

İZSU, Balçova Mahallesi Işıl Sokak ile Mithatpaşa Caddesi’nin kesiştiği bölgede taşkın ve su baskını tedbirleri kapsamında çalışma başlattı. Yapılan incelemelerde bölgede hem topografik özellikler hem de mevsimsel yağış şiddetinin giderek artması nedeniyle ani taşkın olaylarının yaşandığı tespit edildi. Yağmur sularının taşkına neden olmadan güvenli biçimde dere yatağına ulaşmasını sağlamak amacıyla bölgede ızgaralı açık kanal imalatı yapılıyor. Bu yöntem, yağmur sularının şehir içindeki yüzeysel drenajını en kısa ve etkin şekilde gerçekleştiren uygulama olma özelliği taşıyor.

İZSU tüm kent için teyakkuzda

Mevsimsel yağışların günlük yaşama etkilerinin gün geçtikçe artması ve iklim krizinin şehirlerin altyapısı üzerinde doğrudan baskı oluşturması sebebiyle kent genelinde birleşik sistem olarak çalışan yağmur suyu ve kanalizasyon hatlarını ayrıştırma çalışmaları sürüyor. 4 yılda kent genelinde 220 kilometre yağmur suyu ayrıştırma hattı yapıldı. 2023’te ise yaklaşık 7 milyar liralık yatırımla 270 kilometre yağmur suyu hattı daha yapılacak. Körfez’in iyileşme sürecine de büyük katkı sağlayan ayrıştırma yatırımları, Balçova’dan Çiğli’ye kadar Körfez’in etrafını saran tüm merkez ilçeleri kapsıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu