Sağlık

İTO’dan Kızamık Salgını Alarmı: Çocuk Ölümleri Yaşanıyor!

İstanbul Tabip Odası (İTO) tarafından kızamık vakalarının artması nedeniyle bugün düzenlenen basın toplantısında Ocak ayından bu yana kızamık salgını riskine dikkat çekmeye çalışıldığı, Bahçelievler semtinde bir bebeğin hayatını kaybettiği bilgisi paylaşıldı. Ayrıca, Mayıs ayında da Çin’den gelen bir Uygur Türk’ü bir bebeğin de hayatını kaybettiğinin bilindiğini belirten İTO Yönetim Kurulu, kızamık salgını riskine karşı vatandaşlara, “çocuklarınızı aile hekimliklerine aşıya götürün” çağrısı yaptı. Toplantıda Sağlık Bakanlığı’na da kızamık vakaları ile ilgili veri paylaşımı çağrısında bulunuldu, “rakamlara ulaşamıyoruz şeffaf bilgi paylaşımı yapılmıyor” açıklamasında bulunuldu. 

İstanbul’da Kızamık Vakalarındaki Artış Endişe Verici!

Türkiye’de kızamık vakalarında İstanbul’da artışların yaşanması nedeniyle hekimler aşılamanın önemine dikkat çekiyor. İTO’da bugün saat 12.30’da Cağaloğlu binasında düzenlenen basın toplantısında “İstanbul’da kızamık hastalığındaki artış endişe verici, kaybedilen çocuklar var, bu seyir en kısa zamanda önlenmelidir” açıklamasında bulunuldu. Toplantıda İTO yönetim kurulu üyeleri Dr. Saffet Ercan, Dr. Esin Tuncay, Dr. Hacer Ayşen Yavru ve Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimli Kolu Üyesi Dr. Özden Güngör İstanbul’da her geçen gün artan kızamık vakaları hakkında bilgi vererek önemli açıklamalar yaptı. 

Kızamıktan Çocuklarımızı Kaybetmeye Tahammülümüz Yok!

İTO Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Saffet Ercan, hastalıkların  ortaya çıkıp da büyük insan topluluklarına yayılarak bir halk sağlığı sorununa yol açmadan önce yapılması gereken koruyucu hekimlik uygulamalarını, kamu otoritesine hatırlatmak ve onları bu konuda gereken tedbirleri almaya zorlamanın, meslek odası olarak en önemli sorumluluklarından olduğuna vurguda bulundu. İTO yönetim kurulu üyeleri açıklamalarına şöyle devam etti: “Kızamık hastalığıyla ilgili kötü gidişata dikkat çekmek için toplanmış bulunuyoruz, çünkü İstanbul’da kızamık hastalığında endişe verici bir artış olduğunu ve ne yazık ki kızamık salgını nedeniyle kaybedilen çocuklar olduğunu biliyoruz. Kızamık, tarihi çok eskilere dayanan ve milyonlarca insanın hayatına ve ondan daha fazlasının sakat kalmasına yol açan, bulaştırıcılığı yüksek bir hastalıktır. Ancak yaklaşık yarım asırdır uygulanan aşısıyla günümüzde önlenebilir bir hastalık olan kızamıktan çocuklarımızı kaybetmeye tahammülümüz yok.”

Kızamık Salgınıyla Mücadelede Aşılama Vurgusu

Toplantıda kızamık hastalığında, 1980’de yaygın aşılama başlamadan önce, dünya çapında her yıl tahmini 2,6 milyon ölüme neden olurken, hızlandırılmış küresel aşılama programları ölümlerin azaltılmasında büyük bir etkiye sahip olduğu bilgisini paylaşan İTO basın toplantısındaki açıklamada, “Bu sayı 2011’de yılda 158 bine gerilemiştir. DSÖ, 2000-2013 yılları arasındaki dönemde aşılama ile tahminen 15,6 milyon ölümün önlendiğini bildirmiştir. Buna karşılık DSÖ, ülkemizin de içinde yer aldığı Avrupa Bölgesinin Kızamık Eliminasyon(virüsün dolaşımının durdurulması ) hedefi olarak önce 2010 yılını, o hedef olmayınca 2015 yılını belirlemesine rağmen bu hedeflere günümüze kadar ulaşamamıştır. Ülkemiz de bu hedeften oldukça uzaktır. Nitekim, Nisan 2022 – Mart 2023 tarihleri arasında Avrupa’daki kızamık olgu sayılarına göre Rusya ve Tacikistan’dan sonra 457 olgu ile Türkiye gelmektedir. Bu sayının 343’ü de 2023’ün Ocak ve Şubat aylarına aittir” bilgileri paylaşıldı. 

ito 2

Rakamlara Ulaşamıyoruz!

Sahada çalışan meslektaşlardan edindikleri bilgiler doğrultusunda Mart ayından itibaren yeni olguların olduğunu açıklayan İTO Yönetim Kurulu Üyeleri, “Sağlık Bakanlığı’nın verilerin paylaşımında Covid-19 Pandemisi’ndeki şeffaf olmayan tutumunu devam ettirmesi sebebiyle rakamlara ulaşamıyoruz. Oysaki epidemiyoloji biliminin genel kurallarına göre, salgınlarda kamu otoritesi güven inşa etmeli, erken duyurmalı ve şeffaf olmalıdır. Sağlık Bakanlığı salgın yönetiminde sergilediği pratikle bu üç maddenin tümünü ihlal etmektedir” şeklinde açıklama yaptı. 

Kızamık Virüsünün Durması İçin Yüzde 95 Aşılama Şart!

Kızamık virüsünün dolaşımının durdurulabilmesi toplumun yüzde 92-95’inin kızamık aşısıyla aşılanmış olması gerektiğine dikkat çeken İTO, Sağlık Bakanlığı’nın DSÖ ile paylaştığı 2021 verilerinde İstanbul dâhil olmak üzere ülkemizin birçok şehrinde bu orana ulaşılamadığını gördüklerini belirtti. 

Aşı Karşıtlığı ve Kararsızlığı Birincil Neden

İTO yönetim kurulu üyeleri  kızamık vakalarındaki artışa ilişkin nedenleri şöyle sıraladı: “Aşı reddi ve aşı kararsızlığı: Bu sorun giderek büyüyen bir krize dönüşmektedir ülkemizde.2011 yılında 18 aile çocuğuna aşı yaptırmak istemezken 2018 yılında bu rakam 23 bine çıkmıştır. 2015 yılında çocuklarına aşı yaptırmak istemeyen bir babanın açmış olduğu davada Anayasa Mahkemesi’nin yetersiz yasal mevzuata dayanarak babayı haklı bulmasının etkisiyle aşıyı reddeden ailelerin sayısındaki tırmanış, corona virüs aşılamaları döneminde bilim dışı, aşı karşıtı çevrelerin yol açtığı bilgi kirliliğiyle daha da artırmıştır. Göç olgusu: Son yıllarda çeşitli ülkelerden insanların kontrolsüz bir göçle ülkemize sığınmak zorunda kalmaları ve bazıları kayıt dışı bir statüde yaşayan bu nüfusun aşılamalarında yaşanan güçlükler. Yurt içi bölgeler arasında mevsimlik işçiler nedeniyle yaşanan göçler de bu kapsamda değerlendirilebilir.  Aşı takviminde yapılan plansız değişiklik: 2020 yılında ulusal bağışıklama programında yapılan değişiklikle ilkokul 1.sınıfta yapılan kızamık aşısının ikinci dozu 4 yaşa çekilerek arada kalan 5 ve 6 yaşındaki 3 milyona yakın çocuğun aşılamasında yaşanan aksamalar. Bağışıklamada yaşanan bölgeler arası eşitsizlikler: Bilhassa doğu ve güneydoğu illerinde yaşayan nüfusun aşıya ulaşımında yaşanan güçlükler. Kayıt altına alınamamış nüfus: Herhangi bir aile hekimine kaydı olmayan nüfusun varlığı.”

Sağlık Bakanlığına ‘Bilgi Paylaşımı’ Çağrısı 

 Epidemiyolojinin ve halk sağlığının gereği olarak açıklanması gereken bilgileri Sağlık Bakanlığı’na seslenen İstanbul Tabip Odası açıklamasına sorularla devam etti: 

  • İstanbul’da ve diğer illerde kaç kızamık vakası vardır?
  • Bu hastalık nedeniyle hastanede yatan hasta sayısı kaçtır, kaç kişi yaşamını kaybetmiştir?
  • Kızamık vakalarının görüldüğü illerin hangi ilçelerinde kümelenme olmuştur? Epidemiyolojik haritalama yapılmakta mıdır?
  • Vakaların yaş grubu, aşılı olup olmadıkları, aşılıysalar kaç doz aşılı oldukları bilgisine sahip misiniz?
  • Bu vakaların kaçı yerli kaçı yurtdışı ( importe ) kaynaklıdır?
  • İstanbul’daki kayıt dışı nüfusun oranı nedir ve bu insanlarda bağışıklama ve sürveyans çalışmaları ne şekilde yapılmaktadır, bu konuda sahada ne gibi aksaklıklar yaşanmaktadır?
  • Kızamık salgının daha fazla büyümemesi için aşılama oranında artış sağlamak için bağışıklama programında değişiklik yapmayı düşünüyor musunuz?
  • Aşı reddi ve aşı kararsızlığıyla ilgili toplumun güvenini artırmaya yönelik ne gibi adımlar atmayı düşünüyorsunuz?
  • Aşı karşıtlığı yapan bilim dışı çevrelere karşı yürüttüğünüz bir çalışma var mı?
  • Aşı reddinin önüne geçmek adına TTB’nin önerdiği Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ile ilgili yasa teklifini gündeminize almayı düşünüyor musunuz?

Halka Çağrı: Çocuklarınıza ASM’lerde Kızamık Aşısı Yaptırın!

İTO halka şöyle seslendi: “İstanbul’da bir kızamık salgını yaşanmaktadır ve bundan korunmanın yolu çok basittir; kayıtlı olduğunuz aile sağlığı merkezine /göçmen sağlığı merkezine gidip yarım asrı aşkındır uygulanan, güvenirliliği kanıtlanmış kızamık aşısını çocuklarınıza 9 aylık, 12 aylıkken ve 4 yaşında yaptırmaktır. Özverili çalışmalarıyla bu ülkede çiçek hastalığı eradikasyonunu, çocuk felcinden arındırılmış bölge ve son olarak anne ve yeni doğan tetanozu eliminasyonunu başarmış meslektaşlarımız ve sağlık emekçilerini; aşı kararsızlığı yaşayan vatandaşlarımızı aşı yaptırmaları konusunda her zamankinden daha fazla ısrarcı olmaya davet ediyoruz.” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Kaynak: (İGFA) İnternet Gazetecileri Haber Ajansı

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu