Türkiye Gündemi

Ilıca'dan Ata'ya Selam' büyük bir coşkuyla başladı

Mustafa Kemal Atatürk’ün Ilıca’ya gelişinin 97. yılını “Ilıca’dan Ata’mıza Selam” etkinlikleri Fener Alayı ile başladı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmir’de suikast girişimi sonrasında Ilıca’ya gelişinin 97. Yıl dönümü anısına 3 gün sürecek bir dizi etkinlik düzenliyor

21-22-23 Temmuz tarihleri arasında Ilıca Taş İskele’de sergiden söyleşiye, konserlerden dans gösterilerine kadar dolu bir programla kutlanacak etkinlikte Atatürk Fotoğrafları ve Eski Çeşme Fotoğrafları sergisi, “Kadın Efeler” dans gösterisi ve Zeybek Gösterileri ile başladı.

Ali Kocatepe sahne aldı

Ilıca’dan Ata’mıza Selam etkinlikleri kapsamında Hanri Benazus’un “Cumhuriyet Fotoğrafları” Koleksiyonu Sergisi açıldı. Festivalin ilk gününde 21 Temmuz Akşamı sahne ünlü besteci, yorumcu, söz yazarı ve müzik yapımcısı Ali Kocatepe şarkılarıyla unutulmaz bir akşam yaşattı. Festivalin ikinci gününde 22 Temmuz Cumartesi Mustafa Başgülşen “Geldikleri Gibi…” isimli  2 perdelik tek kişilik gösteri yapacak. Festivalin son gününde saat 20.00’de  Hanri Benazus “İnsan Yönüyle Atatürk” Söyleşisi gerçekleştirecek. 23 Temmuz akşamı ise Maya Eryüce – Altuğ Dilmaç ve Zafer Çebi Orkestrası eşliğinde “Zamansız Şarkılar” konseriyle müzik severler Ilıca’nın ılık rüzgarlarının esintisinde büyülü bir yolculuğa çıkacak. 

“Mustafa Kemal’in ışığını sonsuza kadar taşıyacağız” 

Açılış töreninde konuşma yapan Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, “Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında böyle bir coşkuyla, pırıl pırıl yüreklerinizle, sizlerle yanyana, Ata’mızın Ilıca’ya gelişini kutlamak çok güzel. Gözlerinizdeki parıltıda, kalplerinizdeki heyecanda Mustafa Kemal’in ışığını görmek çok güzel. Ve sizlerle birlikte Ilıca’ya hakettiği değeri yeniden kazandıracağız. Çok kısa bir zaman sonra inşasına başlayacağımız Ilıca Günübirlik Termal Tesislerimiz ile 12 ay yaşayan cıvıl cıvıl bir Ilıca’mız olacak. Çocukluğumun, gençliğimin cenneti Ilıcamız, sahip olduğu sayısız güzelliklerinin yanında Atamızı misafir etmenin onurunu da, Mustafa Kemal’in ışığını da sonsuza kadar taşıyacak. 

Oran sözlerini şu şekilde sürdürdü: 

“97 yıl önce Ilıca’da misafir ettiğimiz O mavi gözlü devin ruhunu yüreğinizde sonsuza dek bir mühür gibi taşıdığınızı, attığınız her adımda Kemalist devrimlerin bir meşale gibi yönünüzü aydınlattığını biliyorum. Bugün, onun dehasına, devrimlerine, Mustafa Kemal’in ışığına her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Çocuklarımızla, gençlerimizle, kadınlarımızla birlikte yüreğimizde Mustafa Kemal sevgisi, elimizde devrimlerin ışığı, dilimizde özgürlük şarkılarıyla umudu çoğaltacak, mücadeyi büyütecek, cumhuriyetimizi sonsuza dek yaşatacağız. Yaşasın Devrimler, Yaşasın Mustafa Kemal, Yaşasın Laik, Çağdaş, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti!”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu