Howard Kasırgası alarmı

Meksika’da Howard Kasırgası’nın şiddetli yağışlar ile beraber sel ve toprak kaymaları yaşanabileceği duyurdu.

Büyük Okyanus’ta oluşan ve kategori 1 kasırga seviyesine ulaşan Howard Kasırgası, Meksika kıyılarında kuzeybatı yönüne doğru ilerlemesini sürdürüyor. Meksika Ulusal Meteoroloji Servisi (SMN), Howard Kasırgası’nın ülkenin büyük bir kesiminde yağışlı havaya neden olacağını açıkladı. SMN, şiddetli yağışların beklendiği kuzeybatı kesimlerindeki Sinaloa, Baja California Sur ve Sonora eyaletlerinde sel, toprak kayması, dere taşması ve ağaç devrilmesi şeklinde felaketlerin yaşanabileceği mevzusunda da uyarı yapılmış oldu.

Howard Kasırgası sebebiyle ülkenin büyük kesiminde etkili olması beklenen yağışlara saatte 60 kilometre hıza ulaşan güçlü rüzgar, dolu yağışı ve yıldırımların eşlik edeceği bildirilirken okyanus kıyısında 2 metre yüksekliğe varan dalgaların oluşacağı ifade ediliyor.

Başkent Mexico City yetkilileri ise yaklaşan yağmur ve dolu yağışı sebebiyle şehirde sarı alarma geçildiğini duyuru ederek, vatandaşları oluşabilecek her türlü felakete karşı tedbir almaları mevzusunda uyarıyor.

Ülkenin kuzeydoğu kesimlerinin yağışlı havadan etkilenmesi beklenmezken, bu bölgedeki eyaletlerde hava sıcaklıklarının bugün 45 santigrat dereceye ulaşacağı tahmin ediliyor.

Karaya çıkması beklenmiyor

Büyük Okyanus’ta kuzeybatı yönünde ilerlemeye devam eden ve birkaç gün sonrasında enerjisini kaybedeceği tahmin edilen Howard Kasırga’sının merkezinin ülke topraklarında karaya çıkması beklenmiyor.

Ülkede geçtiğimiz 30 Mayıs’ta etkili olan Agatha Kasırgası, Oaxaca eyaleti kıyılarında karaya ulaşarak bölgede sel ve toprak kaymalarına niçin olmuştu. Yaşanmış olan yıkım sonucunda 9 şahıs yaşamını yitirmiş 6 şahıs ise kaybolmuştu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Meksika’da Howard Kasırgası alarmı Howard Kasırgası alarmı için yorumda bulun

    Howard Kasırgası alarmı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Howard Kasırgası alarmı için ilk yorumu yapabilirsin.