Türkiye Gündemi

Halk eğitim merkezlerinden 7 ayda 7 milyon şahıs yararlandı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), yaşam boyu öğrenme kapsamında 81 ilde faaliyet gösteren 998 halk eğitimi merkezinden (HEM) 2022’nin 7 ayında 7 milyon 570 bin kişi yararlandı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, MEB’e bağlı 998 HEM, her ay 1 milyon vatandaşa kurs imkanı sunuyor. Vatandaşlar 81 ilde 73 alandaki 3 bin 811 değişik kursa katılabiliyor.

73 alanda 2 bin 748’i mesleki ve teknik, 1063’ü genel olarak birçok alanda kurs imkanı bulunan HEM’lerde, en fazla tercih edilen meslek kursları içinde “bilgisayar işletmenliği, ev tekstil ürünleri hazırlama, arıcılık, geleneksel el nakışları, elde Türk işlemeleri, kadın giysileri dikimi, dekoratif ahşap süsleme ve dekoratif ev takıları hazırlama” içeriyor.

2022’nin 7 ayında 7 milyon 570 bin vatandaşın yararlandığı HEM’ler tarafınca düzenlenen kurslara ilişkin alınan tüm sertifikalara e-Devlet kapısı üstünden erişilebiliyor. Sertifika almaya yeni hak kazanan yada eski sertifikalarını yeniden almak isteyenler, HEM’lere gitmeden kolaylıkla e-Devlet kapısı üstünden barkotlu sertifikalarını alabiliyor.

“Yurttaşlarımızın istediği kursu ayaklarına götürmek birinci önceliğimiz”

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mevzuya ilişkin yapmış olduğu açıklamada, bir tek eğitim çağı nüfusuna eğitim hizmeti sunmadıklarına işaret ederek “Bununla birlikte Türkiye’nin dört bir noktasına dağılmış 998 halk eğitimi merkeziyle de erişkin olan yurttaşlarımızın istediği kursları, istedikleri noktada ayaklarına götürüp bu hizmetten faydalanmasını birinci öncelik olarak alıyoruz. Senenin sonuna kadar 12 milyon vatandaşımızın bu kurslardan faydalanmasını sağlayacağız” ifadesini kullandı.

Hanımefendilerin bu kurslara rağbetlerinin önemine dikkati çeken Özer şunları söylemiş oldu:

“Şu ana kadar kursiyerlerimizin ortalama yüzde 70’inin kadınlardan oluştuğunu görüyoruz. Onun için kadınlarımızın hem hayatta ayakları üstünde daha kuvvetli durabilmeleriyle ilgili hem de istihdama katılımlarıyla ilgili gereksinim duydukları her türlü kursu, halk eğitimi merkezleri üstünden kadınlarımızın hizmetine sunacağız. İnşallah, yıl sonuna kadar da bu süreçte 998 halk eğitimi merkezimizle tüm yurttaşlarımıza bir halde erişmenin mutluluğunu taşımış olacağız.”

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu