Türkiye Gündemi

Gemlik uzman isimlerle olası afetleri tartışacak

Gemlik Belediyesi, İstanbul Planlama Ajansı, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği 11 – 12 – 13 Temmuz’da Marmara Depremine Gemlik’ten Bakış Ve Afet Zararlarını Azaltma Çalıştayı’nda buluşacak.

Üç gün sürecek çalıştayın; 11 ve 13 Temmuz’da Cemil Meriç Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek bölümleri halka açık olacak. 12 Temmuz’da gerçekleşecek ise konunun uzmanlarını ağırlayacak.  

Çalıştayın ilk günü, Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan ile Gemlik Kaymakamı Hasan Göç’ün açılış konuşmalarıyla başlayacak. Program, Prof. Dr. Naci Görür, Prof. Dr. Hüseyin Tarık Şengül, Akut Eski Başkanı Nasuh Mahruki, Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Şirin Rodoplu Şimşek, Bursa Mag – Der Başkanı Yusuf Yumru’nun sunumlarıyla devam edecek.

İkinci gün halka kapalı olacak. Gemlik’te bir otelde gerçekleşecek toplantıda moderatörlüğünü Gemlik Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Akış Serintürk ve İstanbul Planlama Ajansı’ndan Prof. Dr Tarık Şengül tarafından yapılacak olan ve konusunda uzman isimlerin danışmanlığında oluşturulacak masalarda mühendis ve mimarlar; zemin etütleri, statik projeler, zemin iyileştirmeler, planlama, denetleme, mevcut yapılar ve sanayi yapıları gibi konularda Gemlik’i ele alıp afetlerden en az zararlı nasıl çıkılabileceğinin yol haritasını oluşturacaklar.

Çalıştayın son gününde Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden akademisyen Prof. Dr. Bahar Yetiş Kara tarafından ‘afetin toplumsal boyutu ve afet lojistiği’ sunumu yapılacak. Çalıştayın sonuç bildirgesi okunacak ve Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan tarafından kapanış konuşması yapılacak.  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu