Türkiye Gündemi

Gelinkaya 'Mavi Bayrak'ına kavuştu

Gelinkaya Halk Plajı Mavi Bayrak Töreninde konuşan Urla Belediye Başkan V. Kaymakam Murtaza Dayanç, Urla’da Gelinkaya ile 7’ye ulaşan Mavi Bayraklı plaj sayısını 2024’te 10’a ulaştıracaklarını söyledi

Binlerce yıllık deniz ve liman kenti Urla’mızın Gelinkaya Halk Plajı Mavi Bayrak Töreni büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. Mavi Bayrak’ı göndere çekilen Gelinkaya Halk Plajı’nın Mavi Bayrak Sertifikası yetkililer tarafından Urla Belediye Başkan V. Kaymakam Murtaza Dayanç’a teslim edildi. Yapılan törene Urla Belediyesi Başkan V. Kaymakam Dayanç’ın yanı sıra İzmir Vali Yardımcısı Faik Arıcan, Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanı Tuğamiral Serkan Tezel, İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. M. Emre Erkuş, Urla Cumhuriyet Başsavcısı Ali Armağan Karaca, İlçe Emniyet Müdürü İsmail Duman, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Adem Aydoğdu,Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) İzmir ve Kuzey Ege İlleri Koordinatörü Doğan Karataş, Sivil Toplum Kuruluşları (STK) temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Törende konuşan İzmir Vali Yardımcısı Faik Arıcan, dünyada tüm ülkelerin uğraştığı alanlardan birisinin turizm olduğuna işaret ederek şunları söyledi: “Ülke gelirlerini artırma anlamında turizm önemli bir pasta. Ülkeler bu pastadan pay kapabilmek için olabildiğince gayret içerisinde. Fakat ülkemiz iklimi ile doğası, sahilleri ve yaylalarıyla aslında doğal olarak bu pastadan yüksek paylar alabilecek durumda ama bunun yanında da bazı kriterler etiketler var. Bu etiketlerden birisi de törenini yaptığımız Mavi Bayrak. Kolay alınmayan 33 kriteri olan uluslararası mahiyette bir etiket bu. Dünyada biz üçüncü sıradayız ancak potansiyelimize baktığımıza birinci olmamak için hiçbir sebep yok. Dünyada üçüncüyüz, ülkemizde de ilimiz üçüncü durumda. Çok değerli sahillerimiz imkanlarımız var. Bunları rafine edip vatandaşlarımızın hizmetine sunmak için biraz gayret gerekiyor. Alması kolay değil ama önümüzdeki dönemlerde bunu artırmak çabası içinde olmamız gerekiyor. Mavi bayrak kazanılmasında emeği geçen tüm paydaşlara teşekkür ediyorum.”

 

HEDEFİMİZ 10 MAVİ BAYRAKLI PLAJ

Urla Belediye Başkan V. Kaymakam Murtaza Dayanç da turizm kenti olmanın ve standartlarını sürdürmenin kolay olmadığını, her anlamda çıtanın hep yüksek tutulması gerektiğine vurgu yaparak, “Bu anlamda Güzel Urla’mıza güzel projeler yapma gayreti içindeyiz. Urla Belediyesi olarak 2.5 yıldır çok ciddi projeler yürütüyoruz. 40 km’lik sahil bandında ciddi manada temizlik çalışmaları yapıldı. 350 metre uzunluğundaki Gelinkaya Halk Plajı 35-40 yıllık derme çatma barakalarla, ruhsatsız kaçak yapılarla işgal edilmiş, birilerine rant kapısı olmuş her sene 5-10 milyon TL para kazanan işletmelerin olduğu, halkında buradan yoldan geçerken denizi göremediği içeriye giremediği girerse de çok fahiş fiyatlarla ödemeler yaptığı, aile ortamı olmayan bir yerdi. Urla’nın turizm kenti hüviyetine yakışmayan bir yerdi. Bütün sahillerimizde Çamlıçay’dan Zeytinalanı’na İskele,Çeşmealtı, Özbek ve güney sahillerimizden SİT alanlarındaki işgallere kadar 2 yıl gibi kısa bir sürede bütün işgalleri kaldırarak bu alanları nezih bir şekilde düzenledik. Şu anda vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla ve aileleriyle temiz, hijyenik bir ortamda sahillerden faydalanıyor. Hatta burası İzmir genelinde de dikkat çeken yerler oldu. Bizler idareci olarak üzerimize düşeni yaptık bundan sonra koruyup kollamak değerli Urlalı hemşerilerimize düşüyor. Ben bu konuda da Urlalı hemşerilerime güveniyorum. Urla’mızın bu geniş sahil şeridinde 2020 yılında yalnızca bir mavi bayrak (Kumdenizi Plajı) var iken son yıllarda verdiğimiz önem ve hizmetlerimiz ile mavi bayrak ödüllü plaj sayısı 7’ye yükselmiştir. 2024 yılında hedefimiz inşallah 10 mavi bayraklı plaj sayısına ulaşmaktır” dedi

 

İZMİR TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ

İl Kültür Turizm Müdürü Murat Karaçanta ise Türkiye’nin mavi bayrak sayısında 551 bayrakla dünya üçüncüsü olduğunu belirterek, “İzmir 63 bayraklı mavi plaj ve 4 mavi bayraklı marina ile Türkiye sıralamasında üçüncü sıradadır” dedi. TÜRÇEV İzmir ve Kuzey Ege İlleri Koordinatörü Doğan Karataş da dünyada en çok bilinen eko etiketlerden birisi olan ve özellikle deniz turizmi açısından güvenilirliği temsil eden mavi bayrağın hem halkın plajlardan en iyi şekilde faydalanabilmesini sağladığını hem de çevre koruma bilincinin gelişmesine katkı sunduğunu belirtti.

 

Urla’nın Mavi Bayrak’lı Plajları

Kum Denizi Halk Plajı, TCDD Urla Eğitim ve Dinlenme Tesisleri, Aren Beach Club, Çamlıçay Halk Plajı, Urla Belediyesi Kalabak Halk Plajı, Urla Belediyesi Zeytinalanı Mahallesi Plajı, Gelinkaya Halk Plajı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu