Etiyopya’daki çatışmalara son verilmesini isteniyor

Afrika Birliği, Etiyopya hükümeti ile isyancı Tigray Halk Kurtuluş Cephesi içinde devam eden çatışmalara son verilmesi çağrısında bulundu.

Afrika Birliği (AfB) Komisyonu Başkanı Musa Faki Muhammed, yapmış olduğu yazılı açıklamada, Etiyopya’da yenilenen askeri çatışmalardan derin kaygı duyduğunu belirtti. Muhammed, Etiyopya hükümeti ile Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) arasındaki çatışmaların derhal durdurulması, tarafların barışçıl bir çözüm aramak için müzakereleri sürdürmesi çağrısı yapmış oldu.

AfB’nin, ülkenin çıkarları doğrultusunda uzlaşıya dayalı bir siyasi süreci desteklemek için taraflarla çalışmaya devam etme taahhüdünü yineleyen Muhammed, tarafları, Afrika Boynuzu Yüksek Temsilcisi ve eski Nijerya Devlet Başkanı Olusegun Obasanjo ile görüşmeye çağırdı. Etiyopya, isyancılara tabanca taşıyan kargo uçağını düşürdüğünü ileri sürdü

Etiyopya’da ordu ile TPLF içinde Kasım 2020’den bu yana devam eden çatışmalar büyük bir insani krize yol açtı. Tigray’ın komşu eyaletlerine de sıçrayan çatışmalar, ortalama 2,5 milyon kişiyi yerinden etti. Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, 14 Haziran’da mecliste yapmış olduğu konuşmada, barış süreci için hükümetin bir komite oluşturduğu bilgisini paylaşmıştı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Afrika Birliği, Etiyopya'daki çatışmalara son verilmesini istedi Etiyopya’daki çatışmalara son verilmesini isteniyor için yorumda bulun

    Etiyopya’daki çatışmalara son verilmesini isteniyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Etiyopya’daki çatışmalara son verilmesini isteniyor için ilk yorumu yapabilirsin.