Türkiye Gündemi

Erasmus+ Projesine Ulusal Ajans desteği

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin Erasmus+ Projesi, Ulusal Ajans’tan 71 bin 415 euro destek almaya hak kazanmıştır.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi (KAEÜ) Dış İlişkiler Ofisi tarafınca hazırlanan proje kapsamında Filistin, Özbekistan, Ürdün, Kırgızistan, Kosova, Moldova, Ukrayna, Kolombiya ve Yeni Zelanda’daki üniversitelerle talebe, bilimsel niteliği olan ve idari personel değişimi sağlanacak.

Proje yardımıyla KAEÜ öğrencileri de yurt haricinde bir yükseköğretim kurumunda 3-12 ay süre ile tahsil görebilecek.

KAEÜ Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, projenin, Kırşehir’in uluslararasılaşmasında etkileyici ve itici bir güç olacağını söyledi.

Projelerinin 94 proje arasından seçilerek hatırı sayılır şekilde desteklendiğini vurgulayan Karakaya, KAEÜ ile 9 ülkenin üniversitelerindeki akademisyen ve öğrencilerin, ikili emekler yardımıyla birçok projeyi ortak akılla gerçekleştireceklerini, bunun da üniversitelerin evrensel değerlerini yansıtacağını altını çizdi.

Karakaya, üniversitelerinde 2 bin 400’e yakın yabancı öğrencileri bulunduğunu, bu yılki kontenjanla sayıyı 3 bin 200’e çıkarmayı hedeflediklerini kaydederek, şu şekilde devam etti:

“60 değişik ülkeden yabancı talebe eğitim alıyor. Aslına bakarsak Kırşehir 60 değişik ülkenin kültür farklılığına ev sahipliği yapıyor, bu bir uluslararasılaşmaktır, dünyalaşmaktır. 3 bin 200 öğrenciye ilaveten Erasmus+’dan gelecek destekle, kente gelecek konuk öğrencilerimiz ve göndereceğimiz öğrencilerle beraber 60 ülkeye bu 9 ülkeyi de katmış olacağız. Bunlardan bazılarından aslına bakarsanız öğrenciye sahibiz fakat bazıları ilk kez olacak. Örnek olarak Yeni Zelanda yada Kolombiya’dan öğrenciler gelecek. Onlar KAEÜ’de eğitim öğretim almış olacaklar. Kırşehir’in kültürünü tanıyacaklar, o kültür birikimi ile beraber kendi ülkelerine dönerek bu şehri anlatacaklar.”

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu