Ekonomi

‘Dolar Eylül’de 15 liraya düşecek’

Türkiye gazetesi yazarı Necmettin Batırel, Merkez Bankası’nın sürpriz faiz indirimine ilişkin olarak, “Faiz indiriminin tek bir açıklaması var. Eylül ayında yurt dışından çok büyük fon girişi gerçekleşecek. Merkez Bankası bunu çok iyi biliyor. Bunun sonucunda kurlarda sert gerileme yaşanacağı için önden bu şekilde karar alındı” diyen Batırel, “Bu şekilde bir hareketin yaşanacağını uzun süreden beri yazıyorum, nitekim bu faiz indirimi ile doğrulanmış oldu” dedi.

Necmettin Batırel, yazısında isim vermeden ekonomist Özgür Demirtaş’a  sert göndermelerde bulunmuş oldu. Özgür Demirtaş’ın dün yayınladığı ve faiz indiriminin Türkiye’ye neler getirdiğini anlattığı videoya gönderme meydana getiren Batırel, “Faiz indirimini yerden yere vuran bazı sözde finans profesörü olarak geçinenler yerin altına girecek!..” dedi. Batırel, yazısında şu öngörülerde bulunmuş oldu:

– Görmüş olacaksınız toplam rezervlerimiz eylül sonunda büyük fon girişiyle 200 milyar doları aşacak, kur baskısı tamamen ortadan kalkacak… TL’deki kayıplar senelik TÜFE’yi aşamayacak, dolar ilk hamlede 15 liraya düşecek.

– Gerçek sektörün finansmana erişimini kolaylaştırmak amacıyla piyasaya can suyu veren Kredi Güvence Fonunda bakiye tutarı 500 milyar liradan 1 trilyon liraya yükseltildi… Başka bir ifade ile KGF’nin kefalet verebileceği kredilerin toplam tutarı 500 milyar liradan 1 trilyon liraya çıkarıldı.

Necmettin Batırel ile Özgür Demirtaş’ın viral olan o tartışması…

– Bankalar geri dönüşlerinden kaygı duydukları için ticari kredi faizi vermek istemiyordu. Bu problemi aşmak için kredi güvence fonunun kapasitesi arttırıldı. KOBİ’lere şimdi düşük faizli 500 milyar liralık fazladan kaynak sağlanacak.

– Böylece hem üretim hem istihdam artacak, dünya küçülürken, Türkiye istikrarlı büyümesini sürdürecek. Faiz indirimini yerden yere vuran bazı sözde finans profesörü olarak geçinenler yerin altına girecek!..

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu