Türkiye Gündemi

Dışişleri’nden gezi uyarısı

Dışişleri Bakanlığı, Irak’ın başkenti Bağdat’ta başlayan olaylarla ilgili açıklama yapmış oldu, tüm kesimleri itidale ve sağduyuya çağrı etti. Ek olarak Türk vatandaşlarına mecburi haller haricinde Bağdat’a gezi edilmemesi uyarısında bulunulmuş oldu.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:  “Bağdat’ta bir süredir yaşanmış olan gelişmeler, ülkenin istikrarı, birliği ve güvenliği bakımından çekince arzeden bir hâl almıştır.

Dost ve kardeş Irak’ın istikrar ve güvenliği, Türkiye için hayati önemdedir. Bu itibarla, ülke geneline yayılan sertlik vakalarından kaygı duyuyoruz. Bu çerçevede, tüm kesimleri itidale ve sağduyuya çağrı ediyoruz. Mevcut siyasal ihtilafların suhuletle ve kapsayıcı diyalogla çözüme kavuşturularak, Irak halkının refah ve esenliğinin sağlanmasını temenni ediyoruz.”

“Bağdat’a gezi etmekten kaçının”

Dışişleri Bakanlığı, ek olarak Bağdat’a gezi uyarısında bulundu:

“Bağdat’ta güvenlik durumunun bozulmaya başlaması göz önünde bulundurularak, yurttaşlarımızın mecburi hâller haricinde anılan şehre gezi etmekten kaçınmaları tavsiye olunmaktadır.

Hâlihazırda Irak’ta bulunan yurttaşlarımızın ise, Bağdat’ta kitlesel gösterilerin gerçekleştirildiği mahallerden uzak durmaları, Bakanlığımızca ve Bağdat Büyükelçiliğimizce yapılabilecek ilave uyarı ve duyuruları takip etmeleri ve kişisel güvenlikleri bakımından müteyakkız olmaları yararlı olacaktır.

Yurttaşlarımızın Konsolosluk Davet Merkezimize (+90 312 292 29 29) ilave olarak T.C. Bağdat Büyükelçiliğine +964 790 190 94 06 numaralı telefondan ve [email protected] e-posta adresinden direkt ulaşmaları mümkündür.”

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu