Ekonomi

“Dijital yatırımlarımıza aralıksız devam ediyoruz"

Türkiye’de ve yurt dışında birçok ticari gayrimenkul projesinin kiralama ve yönetim faaliyetlerini sürdüren Fiba Commercial Properties, sektördeki tüm paydaşlara sürdürülebilir, yenilikçi ve fark yaratan çözümler sunmaya devam ediyor. Fiba CP, Fibabanka’nın yatırımcısı olduğu Finberg’in yatırım gerçekleştirdiği Elyt.net ile birlikte dijital uygulamalar ve metaverse konusunda projeleri hayata geçirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda sektöre örnek olacak İnegöl AVM’de uygulanan NFT kampanyası, global arenada vaka çalışması olarak incelenmeye başlandı.

 Ticari gayrimenkul sektöründe inovatif çözümleriyle öne çıkan Fiba Commercial Properties, dijital dünyanın hızla gelişen trendlerine uyum sağlayarak müşterilerine benzersiz bir deneyim sunuyor. Fibabanka’nın yatırımcısı olduğu Finberg’in yatırım gerçekleştirdiği Elyt.net ile birlikte İnegöl AVM’de hayata geçirdiği ve dünyada ilk olma özelliği taşıyan NFT kampanyası da sektörde öncü uygulamalardan biri olarak ön plana çıkıyor. 

İnegöl AVM’de gerçekleştirilen ve yoğun ilgiyle karşılaşılan NFT kampanyasında toplam 506 adet NFT paketi ve 2 bin 188 NFT dağıtımı gerçekleştirildi. 

“Dijital yatırımlarımıza aralıksız devam ediyoruz”

Sektörde dijital çağa en hızlı uyum sağlayan ve bu konuda da öncü bir marka olduklarına dikkat çeken Fiba CP CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi Yurdaer Kahraman, “Hızla değişen dünyada tüm iş süreçleri de hızlı bir şekilde dijitalleşiyor ve bu kapsamda yeniden şekilleniyor. Pandemi, teknolojinin bu imkanlarını çok daha hızlı ve yaratıcı kullanmamıza olanak tanıdı ve hiçbirimizin hayal edemeyeceği bir dönüşümden geçtik. Bu dönüşüme çok hızlı uyum sağladık. Teknoloji anlamında başta Robotik Süreç Optimizasyonu olmak üzere sektörde birçok ilke imza attık. Metaverse de son birkaç yılda hayatımıza giren ve hızla çok önemli bir ivme yakalayan bir kavram. Daha genç ve dijital olarak bağlantılı bir tüketici kitlesine ulaşmak için yeni ve ilgi çekici bir yol. Fiziksel mağaza tecrübesini sanal ortama taşıyarak, müşterilere daha etkileşimli ve yenilikçi deneyimler sunabiliriz. Metaverse üzerinde sanal alışveriş, interaktif etkinlikler ve sosyal etkileşimler gibi deneyimler sunarak müşteri bağlılığını artırabiliriz. Müşterilerin sanal dünyada alışveriş yapma, etkinliklere katılma ve sosyal olarak etkileşime geçme isteklerini karşılayarak, daha kişiselleştirilmiş ve ilgi çekici deneyimler sunabiliriz. Bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Fiba Grubu iştiraklerince finanse edilen ve hepimizin önemsediği bir NFT projesini hayata geçirdik. İnegöl AVM’de başlattığımız NFT kampanyasında yoğun ilgiyle karşılaştık. Kampanya dahilinde müşterilerimize toplamda 506 adet NFT Paketi ve 2.188 NFT dağıttık. Güçlü teknolojik alt yapımızla AVM’lerimizde farklı projeler üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki dönemde de teknolojiye yatırım yapmaya, bu yatırımlarımızla çağa ayak uydurmaya ve Fiba CP’yi geleceğe taşımaya devam edeceğiz” dedi. 

“Yeni nesil sadakat ve deneyimsel programları ön plana çıkacak” 

Metaverse kavramının, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin birleşimiyle ortaya çıkan bir dijital evren olduğunu belirten Kahraman sözlerini şöyle sürdürdü: “Fiba Ticari Gayrimenkul olarak, bu yeni trende öncülük ederek ticari gayrimenkul sektöründe fark yaratmayı ve müşteri etkileşimini artırmayı hedefliyoruz. Özellikle Z kuşağı başta olmak üzere, geleneksel alışveriş merkezi deneyimlerinin cazibesinin artması çok önemli. Alışveriş merkezleri, daha fazla düzenli ziyaretçi çekmek ve onları tesis içinde daha fazla zaman geçirmeye teşvik etmek için yeni nesil sadakat ve deneyimsel programlara ihtiyaç duyuyor. Markalar müşteri sadakat programları oluşturmak için çabalarken, müşterilerin her markanın farklı programlarına katılması, bunları takip etmesi ve kullanması pratik değil. Alışveriş merkezleri, tıpkı fiziksel olarak farklı markaları bir araya getirdikleri gibi, çeşitli markaların sadakat programlarını birleştiren ve ortak deneyimler sağlayan çözümleri sağlamalı. Dünyadaki hızlı değişim artık bir gözlemci ve takipçi olmanın ötesinde hızla uygulamaya geçmeyi gerektiriyor. Bu sebeple yenilikçi iş modellerini en erken şekilde denemek ve ziyaretçilerimize deneyimletebilmek bizim için çok önemli. ELYT.net üzerinden hayata geçirdiğimiz saha uygulamasının hedeflenen bir aylık uygulama süresinin üç gün gibi kısa bir sürede sona ermesi, ziyaretçilerimizin yenilikçi kavramlara ve teknolojilere ilgisinin ne ölçüde yüksek olduğunu bizlere gösterdi. Dünyada bir ilki denedik ve başarılı sonuçlar elde ettik. Herkesin üzerinde çok fazla konuştuğu bir alanda biz uygulamaya geçtik. Metaverse’ün sadece sanal bir dünya inşa etmek değil yenilikçi bir bakış açısı ile yeni bir deneyim yaratmak anlamına geldiğini artık daha iyi anlıyoruz. Sektördeki diğer paydaşlarımız ve ziyaretçilerimiz ile keşfetmeye ve yeni uygulama alanları yaratmaya devam edeceğiz.”

Geleneksel sadakat modellerinin artık rekabet üstünlüğü yaratmadığını yapılan araştırmalarda gözlemlediklerini aktaran ELYT.net kurucu ortaklarından Ahmet Usta, görüşlerini şu şekilde aktardı: “ELYT.net ile tüketicilerin müşterisi oldukları markalardan NFT’ye dönüştürülebilir koleksiyon kartları kazanmasını sağlıyoruz. Bu markalar için yeni bir motivasyon ve iletişim kanalı yaratıyor. Bu yaklaşım sayesinde İnegöl AVM ile gerçekleştirdiğimiz kampanyada beklentilerimizin ötesinde başarılı sonuçlar aldık. Aynı zamanda Fiba CP ekibinin vizyoner yaklaşımıyla dünyada bir ilke imza attık. Sahada elde ettiğimiz deneyim ile ELYT.net’e güçlü yeni özellikler kazandırdık, geliştirdiğimiz çözümün sadece Türkiye’de değil çok uzak olmayan bir gelecekte yurt dışında da farklı uygulamaları hayata geçirmeyi hedefliyoruz.”

Fiba Commercial Properties Hakkında

FİBA Grubu şirketi olan Türkiye’nin önde gelen ticari gayrimenkul yatırımcılarından FİBA Commercial Properties; 1998 yılından bu yana Türkiye’nin pek çok şehrinde ve yurt dışında; Çin, Romanya ve Moldova’da ticari gayrimenkul alanında projeler yürütüyor. Ticari gayrimenkullerin verimliliği ve performansını artırma hedefiyle alışveriş merkezi, ofis, rezidans, otel ve sinema yatırımları yapan Fiba Commercial Properties, mevcut projelerine iş geliştirme, mimari tasarım ve inşaat yönetimi, kiralama, proje ve varlık yönetimi, entegre tesis yönetimi, AVM yönetimi ve pazarlama alanlarında da hizmet veriyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu