Çin, Altı uzay uçağını ikinci kez test etti

Çin, yerli üretim yörünge altı uzay uçağının ikinci uçuş testini gerçekleştirdi. Bu uçuş, Çin’de tekrardan kullanılan bir uzay uçağıyla meydana getirilen ilk uçuş oldu.

Çin Uzay ve Havacılık Bilimi ve Teknolojisi Şirketi (CASC), Gobi Çölü’ndeki Ciuçüen Uydu Merkezi’nden kalkan uzay uçağının, yörünge altı uçuşunu tamamlayarak İç Moğolistan Özerk Bölgesi’ndeki Alksa Sağ Sancak Havaalanı’na indiğini açıkladı.

Uçuş, Çin’de tekrardan kullanılan bir uzay uçağıyla yapılan ilk uçuş oldu. Çin Fırlatış Aracı Teknolojisi Akademisi tarafınca geliştirilen uzay uçağı, ilk kontrol uçuşunu, Temmuz 2021’de aynı rota üstünde yapmıştı.

Çin’in yeniden kullanılabilir özellikteki uzay araçlarının önemli ilerlemeler kaydettiği gözleniyor. CASC bu ayında başlangıcında, yörüngede uzun süre kalmak suretiyle başka bir uzay aracı fırlatmıştı. Yörünge altı uçaklarının uzay çalışmalarına esneklik sağlaması planlanıyor

Öte taraftan Çin Havacılık ve Uzay Bilim ve Sanayi Şirketi (CASIC) de 2030’da ticari kullanıma açmak suretiyle tekrardan kullanılabilir özellikteki bir uzay uçağı üstünde çalışıyor. Yörünge altı uçakları, taşıyıcı roketler ve uzay mekiklerine kıyasla daha kısa hazırlık süresinde yörüngeye erişme imkanı sağladığından uzay çalışmalarında esneklik sağlaması planlanıyor.

Uzay turizmi, personel ve kargo taşıma, uydu konuşlandırma ve acil kurtarma görevlerinde kullanılması planlanan uçakların ek olarak düşük maliyetle kıtalararası süratli ulaşım sağlaması öngörülüyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Çin, yörünge altı uzay uçağını ikinci kez test etti Çin, Altı uzay uçağını ikinci kez test etti için yorumda bulun

    Çin, Altı uzay uçağını ikinci kez test etti için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çin, Altı uzay uçağını ikinci kez test etti için ilk yorumu yapabilirsin.