Türkiye Gündemi

Çiğli'de Sağlıklı Atıştırmalıklar Üretimi için Eğitimler Tamamlandı

Çiğli Belediyesi tarafından, Birleşmiş Milletler Göç Örgütü (IOM) ve Flamingo Kadın Kooperatifi’nin desteğiyle hayata geçirilen Sağlıklı Atıştırmalıklar Üretim Tesisi Projesi’nin eğitim aşaması tamamlandı.

Çiğli Belediyesi ile Birleşmiş Milletler Göç Örgütü ve Flamingo Kadın Kooperatifi’nin iş birliğinde toplumsal cinsiyet eşitliğini ve kadınların ekonomik özgürlüğünü sağlamak amacıyla Kaklıç’ta 534 metrekare kapalı alan üzerinde projelendirilen Sağlıklı Atıştırmalıklar Üretim Tesisinin üretim bandında çalışacak kadınlara yönelik eğitimler tamamlandı. Çiğli Halk Eğitim Merkezi eğitmenleri tarafından verilen eğitimlere toplam 21 kursiyer katılım gösterdi. Kurutulmuş Sebze ve Meyve Operatörü Eğitim Modülü ve Aşçı Yardımcılığı Eğitim Modülünden oluşan eğitimleri başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifika verildi.

Başkan Gümrükçü: “Kadınlar üretecek ülkemiz kazanacak”

Projenin amaç ve hedefleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, “Yalnızca Türk vatandaşı kadınlara değil göçmen kadınlara da nitelikli iş imkanı sağlayacak olan bu proje ile kadınların kooperatifler yoluyla kendi işlerine sahip olmalarını hedefliyoruz. Tarımsal üretimde katma değerli ürün üretimini artırarak ev ekonomisine olduğu kadar ülke ekonomisine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda kadınların işgücüne katılmalarındaki en önemli engellerinden biri olan evde bakım yükümlülüklerine de çözüm olması için tesis içerisinde bir kreş hizmete açacağız. Kadınlar çalışırken çocukların da çocuk gelişim uzmanı eşliğinde oyunlar oynayarak gelişim düzeylerine uygun motor becerilerini geliştirmeleri, Türk ve göçmen çocukların farklı kültürlerle tanışmaları projenin en özgün katma değer unsurlarından birisi olacaktır” ifadelerini kullandı.

“Sektörün ihtiyaçlarına katkı sağlayacak”

Projenin sektörün ihtiyaçlarına pozitif etki sağlayacağını da belirten Başkan Gümrükçü, “Kaklıç ve Sasalı Mahallelerimiz ile Menemen Ovası’nın büyük tarımsal üretim alanlarına sahip olması projede işlenecek meyve ve sebzelerin tedariki açısından avantaj oluşturmaktadır. Tesiste üretilecek katma değeri yüksek ‘Sağlıklı Atıştırmalıklar’ ile aynı zamanda çiftçinin de tarımsal endüstrinin ihtiyacına yönelik iyi tarıma geçişine katkı sağlayarak pazardaki konumunun güçlendirilmesi hedeflenmektedir. Tesiste üretilen gıda ürünlerinin satışı konusunda hedef pazarı Çiğli’de yoğunlaşan okul ve hastane kantinleri ile sadece kooperatiflerden alınan ürünlerin satıldığı marketler ve kadın kooperatiflerine pozitif ayrımcılık yapan e-ticaret platformları olacaktır” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu