Türkiye Gündemi

Canan Atılgan, Moleküler Biyoloji'de Avrupa'nın En Prestijli Organizasyonuna Üye Oldu

Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi’ne Avrupa’dan davet

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Canan Atılgan, Avrupa Moleküler Biyoloji Örgütü’nün (EMBO) asli üyeliğine seçildi.

Bilimsel araştırma ve iş birliğini hedefleyen EMBO’dan yapılan açıklamada, üyeliğe seçilen olağanüstü bilim insanlarının, yaşamın moleküler sırlarının çözülmesi, sağlık ve hastalık kavramlarındaki anlayışımızın derinleşmesi de dahil olmak üzere çok çeşitli yaşam bilimi araştırmalarını kapsayan katkılarından dolayı takdir edildiği belirtildi. Bu başarıların, yaşam bilimleri araştırmalarının Avrupa ve dünya genelinde vatandaşların hayatlarında oynadığı kritik rolü pekiştirdiği vurgulandı. 

EMBO üyeliğine seçilmenin gururunu ve mutluluğunu yaşadığını ifade eden Prof. Dr. Atılgan, şunları söyledi: 

“Bu başarı, araştırma laboratuvarımızda bugüne dek emek vermiş olan tüm öğrencilerimizin, başta hayat boyu araştırma ortağım hocamız Ali Rana Atılgan olmak üzere, geçmiş ve devam eden iş birliği yaptığımız tüm araştırmacıların, ve yıllar içinde sorularıyla bana yeni kapılar açan tüm öğrencilerimin sayesindedir. Meraklarımın peşinden gitmeme olanak tanıyan Sabancı Üniversitesi’nin çok disiplinli eğitim ve araştırma ortamı, farklı bir eğitim arka planından gelmeme karşın moleküler biyoloji disiplinine anlamlı bilimsel katkı verebilmemde en önemli etken oldu.”

EMBO’nun, aralarında Nobel Ödüllü araştırmacıların da yer aldığı, Avrupa ve dünyanın en önde gelen moleküler biyologlarından oluşan 2.000’i aşkın üyesi bulunuyor. EMBO Üyesi seçilmek, bir bilim insanının alanda olağanüstü başarılarını tescillemek anlamı taşıyor. EMBO Üyeleri, EMBO Programlarının ve faaliyetlerinin yürütülmesine rehberlik ederek, Avrupa biliminin yönünü etkiliyor. Böylelikle, kuruluşun hedefleri arasında bulunan, yetenekli araştırmacıların kariyerlerinin her aşamasında desteklenmesine, bilimsel bilgi alışverişini teşvik etmeye ve bilim insanlarının çalışmalarını gerçekleştirebilecekleri araştırma ortamlarının oluşturulmasına imkan sağlamaya yönelik çalışmalara katkı veriyorlar. 

EMBO’nun programlarını, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 30 üye ülkeden oluşan hükümetler arası bir kuruluş olan Avrupa Moleküler Biyoloji Konferansı (EMBC) destek veriyor. EMBO’da Türkiye’den de 5 üye yer alıyor.

Bu yıl 35’i kadın ve 34’ü erkek olmak üzere, EMBO Üyeliğine 60 asli ve 9 asosye üye seçildiği kaydedildi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu