Son Dakika

BM: Libya’daki gelişimleri endişeyle takip ediyoruz

Birleşmiş Milletler (BM), Libya’daki gelişimleri endişeyle takip ettiklerini belirterek, ülkedeki ilgili taraflara halkın çıkarlarına odaklanmaları çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, New York’taki basın toplantısında, Libya’da Temsilciler Meclisi tarafınca başbakan olarak atanan Fetih edilmesi Başağa’nın Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe’den yönetimi teslim alma talebine değindi.

Libya’da takviye güç toplama ve siyasal rekabet için güç kullanma tehditleri dahil yaşanmış olan gelişimleri son aşama endişeyle takip ettiklerini dile getiren Dujarric, “Orada tansiyonun bu yönde yükselmemesi oldukça mühim. İlgili tarafların da Libya halkının çıkarlarını göz önünde bulundurmaları gerekir.” dedi.

Libya’da kimsenin geriye dönüşü istemediğine işaret eden Dujarric, BM Libya Hususi Temsilciliğinin de ülkedeki tüm taraflarla bu bağlamda temas halinde olduğuna vurgu yapmış oldu.

Libya’da seçim çıkmazı

Libya’da bir süredir Abdulhamid Dibeybe ve Kurtarılışı Başağa’nın liderlik etmiş olduğu iki ayrı hükümet bulunuyor. Bu durum ülkenin tekrardan sertlik sarmalına sürüklenmesi endişelerini artırıyor.

Kurtarılışı Başağa, 24 Ağustos’ta Dibeybe’ye hitaben yayımladığı açıklamasında, “Demokrasinin prensiplerine saygı ve sizlere güvenoyu vermiş yasama makamlarının kararlarına uyma bağlamında süresi bitmiş yetkinizi gönüllü olarak teslim etmeniz gerekiyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Dibeybe’ye Libyalıların kanını korumuş olan güvenilir bir yurttaş olarak barışçılığını ortaya koymaya çağrı eden Başağa, bu adımlarla ülkenin harp yerine refaha yöneleceğine savunmuştu.

Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Dibeybe de Başağa’ya cevap olarak sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu paylaşımda şunları kaydetmişti:

“Eski İçişleri Bakanı’na (Başağa), harp çıkarma ve sivilleri hedef alma yönündeki tekrarlanan tehditkar mesajlarına sınırlama getir. Eğer Libyalıların yaşamını önemsiyorsan çabalarınla seçimlerin gerçekleşmesine odaklan. Ek olarak geçmişte kalan askeri darbe hayallerini de bırak.”

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu