Arnavutlarla yaptığımız görüşmeler başarısız

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosovalı Arnavutlarla yapılan görüşmelerin başarısız, arabulucular ile yapılan görüşmelerin ise zor geçtiğini söyledi.

ABD Batı Balkanlar Özel Temsilcisi Gabriel Escobar ve Avrupa Birliği Belgrad-Priştine Diyaloğu Hususi Temsilcisi Miroslav Lajcak’ı perşembe akşamı kabul eden Vucic, bugün yapmış olduğu ulusa sesleniş konuşmasında, “Kosova’daki Arnavutlarla meydana getirilen görüşmeler başarısız, arabulucularla yapılan görüşmeler ise son aşama zor geçti.” dedi.

Sırbistan’ın daima “görüşmelere ve uzlaşmacı çözümlere” açık bulunduğunu kaydeden Vucic, “Herhangi bir çözüme ulaşamadık. Vasıta plakaları mevzusunda bir anlaşmaya varılamadı ve açık ki Priştine bu kararını 1 Eylül’den itibaren uygulamaya başlamış olacak” diye konuştu.

Vucic, “(Kosova Başbakanı) Albin Kurti, yapmış olduğu propaganda ve Sırpça hitaplarıyla, (Sırpları) kendi ülkeleri Sırbistan’dan vazgeçmeye ikna edeceğinden güvenilir” ifadesini kullandı.

Kosova’daki Sırpların, Sırbistan’a girişlerinde Sırbistan dokümanlarını kullanabilmeleri için Avrupa Birliğinden (AB) “güvence” istediğini kaydeden Vucic, bu mevzuda cevabın birkaç gün içinde gelmesini beklediğini sadece AB’nin bu garantiyi sağlamaması halinde hiçbir mevzuda anlaşmaya varamayacaklarını söylemiş oldu.

Mevcut Başbakan Ana Brnabic yeni hükümette olacak

Ülkede 3 Nisan’da meydana gelen seçimlere de değinen Vucic, mevcut Başbakan Ana Brnabic’in yeni hükümette olmasını uygun gördüğünü belirtti.

Vucic, ülkede 2024’te hükümette “belli değişimler” olacağına dikkati çekerek, Brnabic’in bu tarihe kadar başbakanlık görevine devam etmesinin doğru olacağını kaydetti. Vucic, hükümette yapılması planlanan değişimler hakkında bir izahat yapmadı.

Brnabic’in başbakan olarak kalmasının ülkesi için daha iyi olacağını ifade eden Vucic, “Bu şekilde biriyle çalıştığım ve yetenekli, eğitimli, çalışkan ve hepsinden önemlisi Sırbistan’a sadık bir bayanı bu pozisyona aday gösterdiğim için gurur duyuyorum” diye konuştu.

Kosova-Sırbistan gerginliği

Kosova hükümeti, temmuz sonunda, ülkede yaşayan Sırplar dahil her insanın Kosova kimlik kartı ve plakasına haiz olması zorunluluğu getirileceğini deklare etti. Kosova’daki Sırplar, buna tepki göstererek ülkenin kuzeyindeki sınır geçişlerini kapattı ve ülkede gerilim arttı.

Kosova hükümeti, ondan sonra Sırbistan ile sınır kapılarına giden yollara konulmuş olan tüm barikatların kaldırılması şartıyla krize yol açan uygulamayı 1 Eylül’e erteleme sonucu aldı.

NATO’nun Kosova Gücü (KFOR) bölgede istikrarın bozulması halinde müdahale etmeye hazır bulunduğunu açıkladı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Sırbistan Cumhurbaşkanı: Arnavutlarla yapılan görüşmeler başarısız Arnavutlarla yaptığımız görüşmeler başarısız için yorumda bulun

    Arnavutlarla yaptığımız görüşmeler başarısız için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Arnavutlarla yaptığımız görüşmeler başarısız için ilk yorumu yapabilirsin.