Arjantin, Venezuela uçağına el koydu

Arjantin’de, haziran ayında alıkonulan, ABD’nin yaptırım uyguladığı ve Venezuelalı havayolu şirketine devredilen kargo uçağına el konulmasına karar verildi.

Arjantin basınında çıkan haberlere göre, Federal Yargıç Federico Villena, ABD’nin de talebi doğrultusunda İranlı bir havayolu şirketinden Venezuelalı havayolu şirketine devredilen kargo uçağına, el konulmasına karar verdi.

Villena’nın, uçağa el konulması kararını, Arjantin ile ABD’nin karşılıklı adli yardım anlaşmasını kapsayan yasa çerçevesinde almış olduğu açıklandı.

Uçağın akıbetine Arjantin ve ABD yargısı karar verecek.

Haziran ayının başından beri Arjantin’in başkenti Buenos Aires yakınında bulunan Uluslararası Ezeiza Havalimanı’nda bulunan uçağın akıbetine, Arjantin ve ABD yargısı ortak karar verecek.

ABD yargısı, ağustos ayının başlangıcında Venezuela uçağına el konulması emri çıkarmış ve bunu Arjantin makamlarına iletmişti. Venezuela uçağının Arjantin’de alıkonulması, Venezuela hükümetinde rahatsızlık yaratmıştı. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, uçağın ve mürettebatın Arjantin’de durdurulmasını sert bir üslupla eleştirerek, “Yüzsüzce bizi Arjantin’de soymaya çalışıyorlar.” ifadesini kullanmıştı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Arjantin, Venezuela uçağına el koydu için yorumda bulun

    Arjantin, Venezuela uçağına el koydu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Arjantin, Venezuela uçağına el koydu için ilk yorumu yapabilirsin.