İş Dünyası

Aramco’nun kârında yüzde 90 oranında artış

SUUDİ ARABİSTAN milli petrol şirketi Saudi Aramco’nun kârı, petrol fiyatlarındaki yükseliş ve üretim artışının etkisiyle yılın ikinci çeyreğinde yüzde 90 arttı.

Suudi petrol devi Aramco’nun çeyreklik kârı yüksek petrol fiyatlarının etkisiyle yüzde 90 artış kaydetti.Firmanın ikinci çeyrekte net kârı 48,4 milyar dolara yükseldi. Şirket geçen senenin aynı döneminde 25,5 milyar dolar net kâr açıklamıştı.

Aramco CEO’su Amin Nasser yapmış olduğu değerlendirmede kısa vadedeki ekonomik baskılara rağmen petrol talebinde artışın devam etmesini beklediğini belirterek “küresel piyasalarda volatilite ve ekonomik belirsizlik sürerken senenin ilk yarısında yaşananlar sektörde devam eden yatırımların lüzumlu olduğu görüşümüzü teyit ediyor” ifadelerini kullandı.

Aralarında ExxonMobil ve BP’nin de olduğu dünyanın en büyük petrol üreticileri, Ukrayna’daki savaşın niçin olduğu emtia fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle bu zamanda üstün dereceli kârlar deklare etti. Saudi Aramco hisseleri bu yıl yüzde 25’in üstünde yükseliş kaydetti.

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu