Türkiye Gündemi

Ankara Üniversitesinde uluslararası mezunlar için veda programı

Ankara Üniversitesinde, lisans ve ön lisans programlarını başarıyla tamamlayan uluslararası mezunlar için veda programı düzenlendi.

Öğrenci Dekanlığının Uluslararası Öğrenci Topluluğu iş birliğiyle organize ettiği program, Ankara Üniversitesi yönetimi ile Asya, Avrupa ve Afrika’nın farklı ülkelerinden gelerek, lisans ve ön lisans programlarından mezun olan uluslararası öğrencilerin katılımıyla Senato Salonu’nda gerçekleştirildi.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, ülkelerine dönecek veya Türkiye’de kalarak lisansüstü eğitimlerine devam edecek olan mezunları gönülden tebrik ettiğini belirtti.

Kökü 1842’lere dayanan Ankara Üniversitesinin 300 binin üzerinde mezunu bulunduğuna işaret eden Ünüvar, Ankara Üniversitesinin kurumsal aidiyeti yüksek bir üniversite olduğunu vurguladı.

Ünüvar, üniversite olarak, öğrencilerin en iyi eğitimi en güzel şekilde alması için büyük gayret sarf ettiklerini, bundan sonra da sarf etmeye devam edeceklerini belirterek, “Biz bu gençlerimizi en iyi şekilde yetiştirirsek gerek ülkemize gerek insanlığa gerekse sizin gibi Türkiye dışındaki ülkelerin insanlarına hizmet edecek çok değerli meslek mensuplarını yetiştirmiş oluyoruz. Bunun bilincinde ve farkındayız” dedi.

“Türkiye’nin Gönüllü Elçileri Olacaksınız”

Uluslararası mezunların gittikleri ülkelerde Türkiye’nin ve Ankara Üniversitesinin gönüllü elçileri olacağını ifade eden Ünüvar, şöyle devam etti:

“Biliyorsunuz ülkeler arasındaki ilişkiler aslında ne yollarla ne köprülerle ne başka fiziki unsurlarla olmuyor; insanla oluyor. Yani insan insanla ilişki kurarsa o hakiki köprüyü kurmuş oluyorsunuz. O sebeple, nereye gidiyorsanız gerek kendi memleketiniz gerekse dünyanın başka bir yöresinde Ankara Üniversitesi ile Türkiye ile aramızdaki en değerli, en önemli, en kalıcı köprüler olacağınıza inanıyorum. Bundan sonraki yaşamınızda başarılar diliyorum. Tekrardan hepinizi mezuniyetinizden dolayı ayrı ayrı tebrik ediyorum.”

Uluslararası Öğrenci Topluluğu Başkanı Mohsen Akbari Arnasaei de Ankara Üniversitesinin sadece akademik bilgiyle sınırlı kalmayıp, uluslararası öğrencilerin karakterlerini, liderlik becerilerini ve sosyal sorumluluk duygularını şekillendirmelerini sağladığını dile getirerek, “Şimdi bu değerli kazanımlarımızı hayata geçirme zamanı gelmiştir” diye konuştu.

Daha sonra tek tek söz alan uluslararası mezunlar, kendilerini tanıtarak, gelecek planlarından bahsetti.

Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümünden mezun olan Suudi Arabistanlı Muhammed Amin Kazakjı, her şey için çok teşekkür ettiğini belirterek, “Çok mutluyum. Bir an önce çalışma hayatına atılmak istiyorum. Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’dan Ankara’ya geldim, iyi ki gelmişim” ifadelerini kullandı.

Rektör Yardımcıları, Genel Sekreter, Öğrenci Dekanı ve Uluslararası Merkez yöneticilerinin de katıldığı program, hediye takdimi ve anı fotoğrafı çektirilmesiyle sona erdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu